BBC News

Svetsko prvenstvo u fudbalu: Sonov trk poslao Južnu Koreju u slavu, a rasplakao Suareza i Urugvaj

Reuters Sa istoka nadire azijski fudbalski uragan, a navijači u Kataru svedočili su još jednoj senzaciji. Posle Japana, neočekivani plasman u osminu finala Svetskog prvenstva izborila je Južna Koreja koja je posle preokreta pobedila Portugal sa 2:1 i osvojila drugo mesto u H grupi. Južnokorejci su otišli u nokaut fazu zahvaljujući boljoj gol razlici od […]

Son

Reuters

Sa istoka nadire azijski fudbalski uragan, a navijači u Kataru svedočili su još jednoj senzaciji.

Posle Japana, neočekivani plasman u osminu finala Svetskog prvenstva izborila je Južna Koreja koja je posle preokreta pobedila Portugal sa 2:1 i osvojila drugo mesto u H grupi.

Južnokorejci su otišli u nokaut fazu zahvaljujući boljoj gol razlici od Urugvaja koji je pobedio Ganu sa 2:0.

Oba tima su takmičenje završila sa po četiri boda, Južna Koreja ima gol razliku 4:4, a Urugvaj 2:2.

Portugal je i pre poslednjeg kola osigurao prvo mesto u grupi sa šest bodova.

Južna Koreja je do senzacionalnog preokreta nad Portugalom došla golom Hvanga He Čana u 91. minutu, posle solo prodora kapitena Hjonga Mina Sona.

Fudbaler Totenhema je sa loptom trčao od korejskog do portugalskog kaznenog prostora, a onda poslao loptu iza leđa protivničke odbrane koju je Čan prihvatio i poslao u mrežu.

Do kraja meča su Južnokorejci uspeli da umire pokušaje Portugala da izjednači, a onda su morali da čekaju i vesti sa utakmice Gane i Urugvaja gde je nadoknada vremena bila duža.

Igrači na terenu i navijači na tribinama su nestrpljivo gledali u mobilne telefone i brojali sekunde koje su im verovatno trajale kao godine u tim trenucima.

A kada je stigla vest da Urugvaj nije uspeo da postigne i treći gol u duelu sa Ganom, počelo je slavlje navijača i igrača Južne Koreje.

Južna Koreja je treći put u istoriji izborila plasman u osmini finala, a nije delovalo da će tako biti.

Portugalci su poveli već u petom minutu golom Rikarda Orte. Izjednačenje Južnoj Koreji u 27. minutu doneo je Kim Jong Gvon.

Suarez

Tolga Bozoglu/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Urugvaj je na početku duela sa Ganom imao inicijativu, ali je prva u šansi bila afrička selekcija, posle čega je dosuđen jedanaesterac.

Urugvajski golman Serhio Ročet je bio u duelu sa Mohamedom Kudusom, a posle upotrebe VAR tehnologije dosuđen je penal.

Šutirao je Andre Aju, a Ročet je odbranio.

Dva minuta kasnije Urugvaj je mogao da povede, kada je u šansi bio Darvin Nunjes, a odbrana Gane dobro intervenisala.

U 26. minutu Urugvajci su konačno zatresli mrežu protivnika.

Šutirao je Luis Suarez, golman Gane je odbranio, na loptu je naleteo De Araskaeta i poslao je u mrežu.

Urugvaj je udvostručio prednost u 32. minutu posle lepe akcije u kojoj su učestvovali Fakundo Pelistri, Nunjez i Suarez koji je dodao do De Araskaete koji je postigao drugi gol na meču.

U 65. minutu pokušao je Pelistri, ali je bio neprecizan.

Posle njega u šansi je bio i saigrač Federiko Valverde, dok je na drugoj strani, u 80. minutu Gana zapretila preko Antoana Semenja, koji je šutirao pored gola.

Za Suareza je ovo poslednji Mundijal u karijeri, još nije je najavio povlačenje, pa otuda i ne čude suze na njegovom licu po završetku utakmice.

Pogledajte video

„Napravim ti dobar friz, moraš da daš gol“ – On šiša fudbalske zvezde na Svetskom kupu