BBC News

Zemljotres u Turskoj i Siriji: Kako Srbija i Balkan pomažu zemljama pogožene katastrofom

Ministarstvo unutrašnjih poslova SrbijePripadnici Sektora za vanredne operacije MUP-a Srbije u Turskoj Nekoliko dana posle razornog zemljotresa u Turskoj i Siriji, u kome je stradalo više od 24.000 ljudi, ka Bliskom istoku su pohitali spasilački timovi iz celog sveta, među kojima i iz Srbije i sa Balkana, a u toku su i akcije prikupljanja pomoći […]

Pripadnici Sektora za vanredne operacije MUP-a Srbije u Turskoj

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije
Pripadnici Sektora za vanredne operacije MUP-a Srbije u Turskoj

Nekoliko dana posle razornog zemljotresa u Turskoj i Siriji, u kome je stradalo više od 24.000 ljudi, ka Bliskom istoku su pohitali spasilački timovi iz celog sveta, među kojima i iz Srbije i sa Balkana, a u toku su i akcije prikupljanja pomoći ugroženima.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije uputilo je u južni turski grad Anatakiju, odnosno naselje Odabasi, 45 pripadnika Sektora za vanredne operacije, ne bi li pomogli u potrazi i spasavanju preživelih iz ruševina.

„Situacija je od početka prilično loša, većina objekata je urušena ili oštećena do te mere da moraju da se poruše“, govori Davor Vidović, vođa specijalističkog tima spasilaca iz Srbije, za BBC na srpskom.

Kaže da su u petak, 10 februara, petog dana posle razornog zemljotresa, uspeli da izvuku živu osobu „na teškoj lokaciji“.

„Mašinama se uklanja deo po deo betona i čim vidimo mogućnost da je neko preživeo ili da bi mogao da se nalazi u određenoj zoni, počinjemo operaciju izvlačenja“, dodaje Vidović.

Pomoć pristiže i iz regiona – Bosna i Hercegovina je poslala oko 140 spasilaca u Tursku, vlada Crne Gore tamo šalje medicinski tim od 13 ljudi, dok je iz Hrvatske u petak krenuo konvoj humanitarne pomoći.

Pored podrške na terenu, u Srbiji je organizovano prikupljanje finansijske i druge materijalne pomoći ugroženima preko nekoliko humanitarnih i dobrotvornih organizacija i ambasada Turske i Sirije.

Iz Crvenog krsta Srbije za BBC na srpskom kažu da je do petka do 14 časova, na namenski račun za pomoć stanovništvu Turske i Sirije koje je pogodio razorni zemljotres uplaćeno više od sedam miliona dinara.

Privredna komora Srbije je takođe pozvala kompanije, njihove članice, da se u „skladu sa mogućnostima“ uključe u humanitarnu akciju.

Srpski filantropski forum je sa udruženjem „Svetionik“ iz Novog Pazara prikupio pomoć od oko četiri miliona dinara, što je skoro polovina planirane sume koja iznosi deset miliona dinara.

Pomoć su zatražila i diplomatska predstavništva ovih zemalja u Srbiji.

Turska ambasada u Beogradu je na društvenim mrežama objavila spisak potrebnih stvari, adrese gde se se u Beogradu i Nišu može predati roba i tekući račun za uplatu novca.

U četvrtak, 9. februara se oglasila i ambasada Sirije u Beogradu obavestivši zainteresovane da pomoć, isključivo novčanu, mogu direktno da predaju u prostorijama njihove zgrade.


Pogledajte video o spasilačkim timovima sa Balkana:

Zemljotres u Turskoj i Siriji: Kako spasioci sa Balkana pomažu
The British Broadcasting Corporation

Pas Zigi pomogao da se izvuče devojka posle 108 sati pod ruševinama

Spasilački tim Srbije sa psom Zigijem pred odlazak u Tursku

Reuters/BENOIT TESSIER
Spasilački tim Srbije sa psom Zigijem pred odlazak u Tursku

Specijalistički tim za spasavanje iz ruševina Sektora za vanredne situacije Ministarstva unutrašnjih poslova već nekoliko dana u naselju Odabasi na jugu Turske, pokušava da iz „piramida od šuta i smeća“ spase zatrpane ljude.

„Držimo se međusobno, pravi smo tim“, naglašava vođa spasilaca Davor Vidović.

Na terenu nisu usamljeni.

Kaže da je prisutan veliki broj dobrovoljaca, a redovno koordinišu sa kineskim i italijanskim timovima dok vrše „pretragu cele oblasti za nestalima“.

„Uporni su svi, naročito kad je osoba živa, da je izvuku, a imamo i rodbinu koja željno iščekuje da dođemo do tela njihovih najmilijih“, navodi Vidović.

Dodaje da „polako ulaze u fazu raščišćavanja“ kada na teren izlaze bageri, buldožeri i kranovi „što znači da je sve manja šansa da se pronađu preživeli u ruševinama“.

Srpski spasioci su u Tursku poneli elektronske i audio uređaje za pronalaženje nestalih, a sa njima je pošao i devetogodišnji belgijski ovčar Zigi.

Ekipa srpskih spasilaca na beogradskom aerodromu

Fonet
Ekipa srpskih spasilaca na beogradskom aerodromu pred odlazak u Tursku

Pas je obučen za spasavanje i pretragu ljudi, a učestvovao je u više takvih akcija, kao i na međunarodnim vežbama u Sloveniji i Srbiji.

Zigijev vodič je Mili Radojević, odlikovani vatrogasac-spasilac i pripadnik Specijalističkog tima za spasavanje iz ruševina.

Upravo je Zigi, prema rečima Vidovića, ukazao spasilačkom timu da ispod srušene višespratnice ima znakova života, pa su uspeli da iztvuzku sedamnaestogodišnju devojku koja je bila ispod ruševina 108 sati, objavio je MUP Srbije na Fejsbuk stranici.

Pomoć humanitarnih i dobrotvornih organizacija iz Srbije

Crveni krst Srbije (CKS) je, prema preporuci koja je stigla iz sedišta ove svetske humanitarne organizacije u Ženevi, organizovao isključivo prikupljanje novca, a ne pomoći u robi.

„Višegodišnje iskustvo koje smo stekli u ovakvim situacijama jasno nas usmerava ka prikupljanju novčanih sredstava kojima se onda u najbližem okruženju onih pogođenih nesrećom, nabavljaju artikli neophodni za nastavak života“, govori Ljubomir Miladinović, generalni sekretar CKS, za BBC na srpskom.

To su šatori, kreveti, posteljine, odeća, konzervirana hrana i ostalo, čiji je transport „složen i logistički ozbiljan zahvat sa bilo koje tačke sveta“ na šta bi morao biti utrošen i deo prikupljene sume.

„Turski Crveni polumesec (naziv za ovu humanitarnu organizaciju u muslimanskim zemljama) ima fabriku šatora, čak i fabriku mineralne vode, tako da određene potrebe mogu da se obezbede na najefikasniji i najracionalniji način“, dodaje.

Zato će prikupljena suma, koja tri dana od početka akcije iznosi oko 7,3 miliona dinara, biti prosleđena nacionalnim društvima Crvenih polumeseca u Turskoj i Siriji.

U Tursku će biti poslato 60 odsto iznosa, a 40 odsto u Siriju.

Novac prikupljaju i druge humanitarne i nevladine organizacije, kao i pojedini gradovi u Srbiji.

Srpski filantropski forum i udruženje „Svetionik“ iz Novog Pazara do sada su prikupili oko četiri miliona dinara što je skoro polovina planirane sume od 10 deset miliona dinara.

Uplaćeni novac će „odgovorno i savesno biti utrošen na spasavanje nastradalih i saniranje štete“, piše na sajtu preko koga prikupljaju pomoć.

„Vaša podrška će ići na obezbeđivanje hrane, vode i lekova, obezbeđivanje skloništa i privremenog smeštaja i podršku najmlađima i najugroženijima“, dodaju.

I gradska uprava Novog Pazara je otvorila poseban namenski račun „za pomoć porodicama nastradalih od zemljotresa“ i odmah iz gradskog budžeta donirala 10.000 evra.

Na račun je do sada uplaćeno šest miliona dinara.

Na nekoliko lokacija u gradu, Novopazarci su prethodnih dana prikupili nekoliko šlepera materijalne pomoći.

Prema pisanju novinske agencije Rina, u četvrtak je na više lokacija i u Prijepolju, na jugozapadu Srbije, počela akcija prikupljanja pomoći.

I Beogradska filharmonija je dala doprinos najavivši da će prihod od sinoćnjeg koncerta posvećenog finskoj klasičnoj muzici, održanog na Kolarcu, donirati Crvenom krstu.

Apel za pomoć turske i sirijske ambasade

Turska ambasada je preko društvenih mreža obavestila zainteresovane gde i kako mogu predati humanitarnu pomoć, kako novčanu, tako i u robi, a trenutni prioriteti su zimski šatori, grejalice, ćebad i agregati za struju.

U objavi piše da se paketi mogu odneti na dve lokacije u Srbiji – u Zemunu na adresi Grmeč Nova 1, broj 8, od 10 do 12.30 i od 13.30 do 17 sati, kao i u Nišu.

Novčana pomoć u dinarima se može uplatiti na račun Tursko-srpskog privrednog udruženja u Halkbanci koji glasi 155-0000000081859-37.

Za pomoć je zamolila i ambasada Sirije u Beogradu koja je u njihovim prostorijama organizovala prikupljanje novčanih donacija jer ovoj zemlji, kako navode, „zbog sankcija nije omogućeno otvaranje namenskog računa“.

U objavi na Fejsbuku se navodi i da pomoć u vidu „lekova, hrane, ćebadi i saniteta“ takođe zbog sankcija nisu u mogućnosti da prime.

Ambasada Sirijske Arapske Republike u Beogradu je u ulici Serdar Jola 12.

Novčana pomoć se može odneti radnim danima od osam sati ujutru do tri popodne.

Pripadnici Sektora za vanredne operacije MUP-a Srbije u Turskoj

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije
Pripadnici Sektora za vanredne operacije MUP-a Srbije u Turskoj

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije
Srpski spasilački tim na terenu u Turskoj

Kako pomoći?

  • Srbija

Crveni krst Srbije je otvorio namenski račun za pomoć ugroženima u Turskoj i Siriji kod NLB Komercijalne banke AD Beograd.

Broj računa je 205-32824-71, a poziv na broj 6046-355 0000.

Novčana pomoć se može uplatiti na račun Srpskog filantropskog foruma – 340-11016593-88 ili preko onlajn platforme donacije.rs.

Novac se može donirati i preko namenskog računa grada Novog Pazara – za uplatu u dinarima 840-6454741-15, dok je broj deviznog računa 840-164771-30

  • Crna Gora

Crnogorski Crnogorski Crveni krst je takođe otvorio račun za prikupljanje pomoći kod Hipotekarne Banke i njegov broj je 520-5188-31.

Aktivirali su i SMS broj 15888 za pomoć, a cena slanja jedne poruke je jedan evro.

  • Bosna i Hercegovina

Broj računa Društva Crvenog krsta/križa BiH je 1340011130004680, otvoren kod bande ASA, a aktiviran je i humanitarni broj 17023 čijim pozivom se donira dve konvertibilne marke (oko jedan evro).

Humanitarna organizacija pomozi.ba ima nekoliko računa za uplate Bosni i Hercegovini, a moguće je donirati i iz iznostranstva i putem PayPal servisa.


Pomoć iz regiona

U Tursku su se uputili i spasilačke ekipe iz regiona, najviše iz Bosne i Hercegovine, njih 140.

Pripadnici Gorske službe spasavanja Novi Grad – Sarajevo u četvrtak, 9. februara na jugu Turske izvukli su preživelu osobu iz ruševine, dok su u petak, prema pisanju sarajevskih medija, spasili još dvoje ljudi zajedno sa kolegama iz Turske.

Pomoć pružaju i tamošnje humanitarne organizacije, poput pomoziba.org koja je do sada, za malo premašila krajnji cilj od 150.000 konvertibilnih maraka (više od 76.000 evra).

Angažovao se i Crveni krst/križ BiH, a pokrenut je i humanitarni broj – 17023.

Za Tursku su otišli i crnogorski spasioci koji su u četvrtak prepodne iz ruševina zgrade u gradu na jugu zemlje izvukli jednu preživelu osobu koja je bila zatrpana 50 sati.

„To je kod nas izazvalo posebnu emociju i dalo nam elana da radimo još više“ naveo je Milan Radović, vođa crnogorskog Tima za traganje i spasavanje koji broji 23 člana.

Vlada Crne Gore je 9. februara donela odluku da u Tursku pošalje i medicinski tim od 13 članova – dva doktora, 10 medicinskih tehničara i jednu osobu za pružanje logistike.

I Crveni krst Crne Gore prikuplja novčanu pomoć koja je prema jutrošnjem preseku iznela skoro 70.000 evra.

Oko 20.000 evra uplatila je Centralna banka Crne Gore.

Juče je iz Hrvatske krenuo i konvoj humanitarne pomoći .

Tako će Turska od hrvatske vlade dobiti materijalnu pomoć koja obuhvata hranu, šatore, krevete, grejalice, medicinsku i sanitetsku opremu u ukupnoj protivvrednosti od skoro 820.000 evra.

Novčanu pomoć dobiće i Sirija – ukupno 200.000 evra, od toga polovina putem Crvenog krsta Hrvatske.

Hrvatski spasilački tim koji je trenutno u Turskoj broji 40 ljudi i deset pasa za traganje.


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk