Društvo

AL Jazeera: Rad rudarskog sektora u Žagubici netransparentan

FOTO: Youtube screenshot / Al Jazeera Balkan

FOTO: Youtube screenshot / Al Jazeera Balkan

Ekološki aktivisti i meštani opštine Žagubica, na čijoj teritoriji je potencijalni rudnik zlata kompanije Dandi, postavljaju pitanje opravdanosti otvaranja rudnika na Homoljskim planinama.

Ranije su iz kompanije Dandi najavili da bi u rudniku koji bi radio 7 godina bilo zaposleno oko 300 ljudi, a prema planovima rudnik bi najranije trebalo da bude otvoren 2026. godine.

“Niko iz lokalne samouprave nije izašao jasno da nam kaže šta će se raditi i koliko će ljudi biti zaposleno. Ovako mi samo možemo da nagađamo”, kaže jedan od stanovnika i aktivista Žagubice za Al Jazeeru.

Baner Boom93 Android aplikacija

Prostorni planer iz sela Laznica kod Žagubice, Vladan Mošić, koji privremeno radi u Austriji uveren je da netaknuta priroda Homolja ne bi trebalo da bude prostor za rudarske aktivnosti.

“Oni su predvideli otvaranje rudnika, brzo sticanje profita, zatvaranje rudnika i njihov odlazak. Šta ćemo onda sa ljudima koji planiraju i nakon toga da žive na tom prostru u potpuno devastiranoj sredini?”, pita Mošić i dodaje da je priča o ekonomskom napretku i otvaranju radnih mesta prosto jedna bajka u koju niko ne veruje.

Kako navodi Al Jazeera, za izjave nisu bili dostupni ni u opštini Žagubica ni u kompaniji Dandi, a ni u Ministrastvu rudarstva i energetike.

U organizaciji CEKOR (Centar za ekologiju i održivi razvoj) naglašavaju da je plan srpskog rudarstva netransparentan i štetan, jer je velikom broju kompanija izdata dozvola za istraživanja ruda i minerala, a da ekološke posledice nisu poznate, piše Al Jazeera.

Video prilog Al Jazeere iz Homolja možete pogledati OVDE.