Društvo

Alarm zbog slučajeva zlostavljanja i femicida: U Srbiji gotovo svake nedelje jedna žena bude ubijena

Foto: Envato elements

Foto: Envato elements

Od početka ove godine u Srbiji su muškarci ubili najmanje devet žena u porodičnom nasilju, rekla je za Euronews Srbija programska direktorka „Femplatza“ Kosana Beker.

Ona je za Euronews Srbija dodala i da ove brojke ne mogu da budu definitivne zbog toga što zapravo ne postoje javno dostupne infomacije o tome koliko je zapravo žena izgubilo život zbog nasilja u porodici.

I iz Fondacije Centar za demokratiju takođe potvrđuju ovu cifru i navode da je samo tokom prošle godine 27 žena ubijeno u femicidu.

„Žene se suočavaju sa različitim oblicima partnerskog i nepartnerskog nasilja. Prema relevantnim podacima, čak 21,6 odsto žena doživelo je neki oblik psihičkog, fizičkog (uključujući i pretnje) ili seksualnog nasilja od strane partnera“, navodi se u njihovom saopštenju.

I iz Fondacije Centar za demokratiju takođe potvrđuju ovu cifru i navode da je samo tokom prošle godine 27 žena ubijeno u femicidu.

„Žene se suočavaju sa različitim oblicima partnerskog i nepartnerskog nasilja. Prema relevantnim podacima, čak 21,6 odsto žena doživelo je neki oblik psihičkog, fizičkog (uključujući i pretnje) ili seksualnog nasilja od strane partnera“, navodi se u njihovom saopštenju.

Sve više mladih žena prijavljuje nasilje

Ivana Perić, terapeutkinja i koordinatorka „SOS Ženskog centra“ iz Novog Sada rekla je za Euronews Srbija da je takođe u borbi protiv femicida ključna prevencija.

Iz njenog iskstva navodi da je broj prijava nasilja prema ženama iz godine u godinu sličan, međutim promena je da je porastao broj mladih devojaka od 20 i više godina koje prijavljuju da su pretrpele nasilje od muškaraca.

„Pre nekoliko godina je prosek žena koje su nam prijavljivale nasilje bio 30 i više. Međutim, poslednjih godina sve više žena koje prijavljuju nasilje ima 20 i više godina. Nama se povećao broj zahtava za usluge psihološke i pravne pomoći. Žene se plaše da prijave nasilje zbog posledica koje mogu da imaju u smislu kako će da nastave život“, rekla je i dodala da su značajna pitanja finansijske nezavisnosti ili straha od reakciej okolone.

Upitana o tome da li je svest društva o nasilju prema porasla i koliko su i same žene koje trpe nasilje spremene da ga prijeve, Perić kaže da su one vremenom postele svesne, ali da često nailaze na barijere koje im otežavaju da izađu iz cele situacije.

Kako navodi, glavna prepreka su poverenje u institucije i načn na koji će da grade život nakon što napuste nasilnika.

„Fizičko nasilje je često eskalacija mnogih prethodnih, i to je ono što svako treba da zna. Ni jedno nasilje ne počine šamarom. Dok se dođe do takvog vida tu su zastupljeni mnogi drugi oblici nasilja: psihičko, ekonomsko, seksulano, pristuna je i socijalna izolacija, zastrašivanje i pretnje… One su često i uplašene jer ne znaju šta da rade ukoliko skupe hrabrost i uspeju da se izvuku iz svega toga. Zbog toga je potreban jak i pouzdan sistem. Mislim da nadležni treba ozbiljnije da bave slučajem kada se nadilje prijavi, jer često postoji rizik da nasilnik može nekog da ubije. To smo videli u slučaju iz Pirota“, kaže Perić.

Ona ukazuje na činjenicu da onog trenutka kada se nasilje prijavi i kada nadležni reaguju i nakon postupka kazne nasilnika, treba da budu svesni da „problem nije rešen“.

„Mi u Srbiji treba dodatno još da razvijemo taj dimenzonalni i sistemski pristup kada nekao prijavi nasilje. Ne smemo da gledamo na to da je nasilje prestalo onog momenta kada nadležni sud izrekne neku meru. Moramo da nakon toga procenimo rizik od nove pojave nasilja. Tu bi trebalo da razmišlljamo o dodatnim intervecnijama šta kada je rizik pojačan i nakon prijave“, rekla je Perić.

Kako i kome prijaviti nasilje?

Nasilje u porodici se dešava i nije stvar pojedinca. Ukoliko ste svesni da neko trpi nasilje u porodici, ili ste žrtva nasilja u porodici, ovo su brojevi telefona koje možete pozvati:

Nasilje u porodici može se prijaviti policiji na broj 192 ili na 0800-100-600

Ženski centar SOS telefon protiv nasilja nad ženama i decom radnim danom od 10 do 20 časova 011/2645-328

SOS telefon namenjen ženama žrtvama porodičnog nasilja 0800-222-003

SOS telefon za žene i decu žrtve nasilja od 14 od 18 časova 011/3626-006

SOS Dečja linija „Broj za problem tvoj“ besplatni i poverljivi pozivi 0800-123456

Autonomni ženski centar – SOS telefon za podršku ženama žrtvama nasilja 0800 100 007