Društvo

Beneficirani radni staž za medicinare iz crvenih zona: Ko sve može ranije u penziju?

FOTO: Pixabay ilustracija

FOTO: Pixabay ilustracija

Predlog da medicinski radnici koji su radili u kovid zonama prethodne dve godine, dobiju beneficirani radni staž, jedan je od retkih oko kog su se složili bar načelno, pojedini sindikati, deo opozicije, ali i vlast.

Doktor Milan Nikolić osam godina radi kao lekar, skoro pune dve u kovid ambulanti. Nošenje skafandera puno radno vreme postalo mu je uobičajeno, kao i da tokom smene pregleda i do 80 pacijenta. Ipak, kako on ističe za Euronews Srbija, teški pacijenti, ozbiljne kliničke slike i gužve nikada nisu postale rutina, te da na to medicinski radnici ne mogu da se naviknu.

Milan Nikolić je saglasan sa predlogom da medicinski radnici u kovid zoni dobiju beneficirani radni staž, odnosno dodatne mesece po godini rada. Podseća i na one koji nisu radili u crvenoj zoni.

Baner Boom93 Android aplikacija

Za one koji rade opasne ili teške poslove propisana je zakonom privilegija u brojanju radnih dana.

Koja zanimanja se nalaze na tom spisku, promenljiva je kategorija, pa su se tako pravila menjala i za one „čiji je hleb sa sedam kora“. Rudari – po godini dobiju još 6 meseci, ali u penziju mogu kada napune 50 godina života. Bilo bi dobro, kažu oni, da se pri sledećoj izmeni i njih sete.

„Može malo na dole da ide, da se vrati kao što je bilo. U suštini, mi smo navikli, to je od 2015. godine. Ranije je to bilo malo niže, jer nije bilo vezano za godine života, pa su naše kolege išle sa 47 i 48 godina života u penziju“, ističe za Euronews Srbija Srđan Marković, zamenik predsednika Sindikata rudara Srbije.

U Asocijaciji nezavisnih sindikata smatraju da je spisak profesija za beneficirani radni staž mnogo uredniji nego pre desetak godina.

„Zaposleni u MUP-u su svi imali beneficirani radni staž sa različitim procentom beneficije. Danas imamo onako sporadične slučajeve gde bismo mogli da reagujemo i izvršimo neke izmene“, navodi Ranka Savić, predsednica Asocijaciji nezavisnih sindikata.

U Srbiji po važećim pravilima, beneficirani radni staž važi za desetak profesija. Rame uz rame sa vojnicima, policajcima, pilotima, balerinama, od kraja januara stoje i zaposleni na kripto vezama u Ministarstvu spoljnih poslova.

Kada je reč o zaposlenima u državnoj upravo koji imaju beneficirani radni staž, Državna revizorska institucija je sporovela reviziju tih radnih mesta za 2017. godinu. a njom su obuhvaćena radna mesta, odnosno poslovi sa beneficiranim radnim stažom u 2015. i 2016. godini.

Kako iz Državne revizorske institucije ističu za Euronews Srbija, od 2015. do 2020. godine broj zaposlenih u državnom sektoru koji imaju beneficirani radni u tom procesu pao je sa oko 65.000 na 61.828.

Ova promena obuhvatila je zaposlene u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Ministarstvu odbrane, MUP-u, Ministarstvu spoljnih poslova, Poreskoj upravi Ministarstva finansija, kao i u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija i Bezbednosno-informativnih agencija u Ministarstvu pravde.

„U toku 2015. godine iz budžeta izdvojeno je ukupno oko 3,9 milijardi dinara za godišnje beneficije, dok je u 2020 godini taj iznos bio manji za 89,9 miliona dinara, pri čemu je iz isplaćenih sredstava isključen efekat povećanja plata zbog rasta osnovica za obračun i isplatu plata, odnosno podaci su svedeni na nivo međusobne uporedivosti“, navode iz DRI.

Međutim, proces nije završen. Naime, na osnovu preporuke DRI i inicijative Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja 2018. godine je usvojena izmena Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju. Ovim izmenama propisan je osnov za donošenje akta po kojem bi se definisali kriterijumi za utvrđivanje prava na beneficirani radni staž i predviđeno je formiranje stručne komisije za određivanje kriterijuma i metodologije za utvrđivanje radnih mesta na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.