Društvo

Britanci testiraju Fajzerov lek protiv kovida kod hospitalizovanih pacijenata

intenzivna nega /bolnički krevet Pixabay/ilustracija

intenzivna nega /bolnički krevet Pixabay/ilustracija

Fajzerova oralna terapija protiv kovida-19 biće ocenjena kao potencijalni tretman za pacijente hospitalizovane sa bolešću u velikom britanskom ispitivanju, rekli su naučnici.

Najveća svetska randomizirana studija potencijalnih lekova za kovid-19, nazvana ispitivanje „Recovery“, proceniće Pakslovid u bolnicama u Velikoj Britaniji, koja je već odobrila lek za lečenje u ranoj fazi.

„Pakslovid je obećavajući oralni antivirusni lek, ali ne znamo da li može da poboljša preživljavanje pacijenata sa teškim oblikom kovida-19“, rekao je Piter Horbi, profesor na Univerzitetu u Oksfordu i glavni istraživač ispitivanja „Recovery“.

Baner Boom93 Android aplikacija

Naučnici su rekli da imaju za cilj da otkriju da li Fajzerov Pakslovid smanjuje rizik od smrti među pacijentima koji su primljeni u bolnice sa kovidom-19.

Ranije ove godine, ispitivanje je započelo testiranje konkurentske pilule za kovid-19 kompanije Merk i za hospitalizovane pacijente.

„Recovery“, koji vodi Univerzitet u Oksfordu, takođe će ispitati da li Pakslovid skraćuje dužinu boravka u bolnici ili smanjuje potrebu za mehaničkim respiratorom, dodali su naučnici.

Pakslovid je deo klase lekova koji se nazivaju inhibitori proteaze, koji se trenutno koriste za lečenje HIV-a, hepatitisa C, kao i drugih virusa, i deluje tako što sprečava replikaciju virusa.

Fajizer, koji sada testira Pakslovid za upotrebu kod dece, rekao je da očekuje više od 20 milijardi dolara prodaje od Pakslovida ove godine.

Naučnici koji stoje iza istraživanja „Recovery 2020.“ pokazali su da je deksametazon, steroid, bio u stanju da spasi živote pacijenata u pandemiji. Takođe su otkrili efikasnost tretmana kao što su lek protiv artritisa tocilizumab i koktel antitela Ronapreve.