Društvo

Da li ima mleka na rafovima u Požarevcu?

Foto: S.LISac

Foto: S.LISac

U marketima i prodavnicama u Požarevcu u poslednjih nekoliko dana na rafovima ima nešto manje mleka. Kako su za Boom 93 rekli u par prodavnica veća je potražnja, ali mleka još uvek ima na policama.  

U jednoj od prodavnica u Požarevcu koju je Boom 93 obišao stoji obaveštenje da je potrošačima pri kupovini dugotrajnog mleka od 2,8 odsto mlečne masti preporučena količina od 12 pakovanja od litar pri jednoj kupovini.

U ponekim gradovima u Srbiji tokom vikenda, po pisanju Danasa u većim i manjim marketima police sa mlekom su prazne ili poluprazne.

Potrošači su zbunjeni, iznenađeni onim što se dešava i u brigama šta će biti sutra. Imamo u vidu sva ova povećanja u primarnoj proizvodnji koja su osnov za formiranje maloprodajnih cena – rekao je za Danas Petar Bogosavljević iz Pokreta potrošača. On veruje da je nestašica mleka ovih dana delimično objektivno uslovljena zbog suše koja je sigurno uticala na smanjenje proizvodnje ali sumnja i da je sve to deo pritisaka kako bi se povećala cena mleka i proizvoda od mleka.

Foto: S.Lisac

– To što iz državnih organa tvrde da nema nestašice mislim da je više u funkciji ublažavanja slike onoga što se stvarno dešava kao i da bi se obezbedile veće cene. One su već skočile u poslednjih nekoliko meseci za oko 40 odsto a to je podržano i odlukom državnih organa da se one maksimiraju na tom nivou. Iz ugla potrošača, to je vrlo neprimereno i bilo je određenih ukazivanja na taj problem. Međutim, nije bilo organizovanog reagovanja ni u nekim drugim situacijima kada je zbog onoga što se dešava na tržištu glas potrošača trebalo da se čuje – ističe Bogosavljević.

Prema rečima Nenada Budimovića, sekretara Udruženja za stočarstvo Privredne komore Srbije, činjenica da je smanjena ponuda u trgovinama još uvek ne govori o nestašicama jer svih drugih proizvoda iz strukture mlekarske industrije ima dovoljno.

– Pasterizovano i dugotrajno mleko su smanjeni verovatno zbog smanjene primarne proizvodnje, a ona je posledica duže izrazite suše i nepovoljnih vremenskih uslova zbog kojih je kvalitet kabaste hrane za goveda pao. Tome treba dodati i efekat potrošnje, jer je ona porasla onog momenta kada su se pojavili prvi znaci smanjenja isporuka, a to se desilo i sa šećerom i drugim proizvodima pa se vrlo brzo vratilo na normalu – kaže Budimović i dodaje da će sigurno biti potreban izvestan period dok se proizvodnja ne normalizuje.

Podsetimo, dugotrajno mleko u junu mesecu koštalo je oko 107 dinara, a sveže 105 dinara, dok je u maju trebalo izdvojiti 102 dinara za mleko u tetrapaku, odnosno 104 dinara za sveže mleko. U martu mesecu mleko je koštalo 100 dinara, odnosno 97 dinara sveže.

Inače, trenutna otkupna cena sirovog mleka kreće se između 40 i 50 dinara, dok je maloprodajna cena litra mleka od 89 do 205 dinara, u zavisnosti od toga da li je reč o svežem ili dugotrajnom mleku, da li je mleko sa laktozom ili bez nje, koja je količine mlečne masti.