Društvo

Da li se na vreme počinje sa „prebrojavanjem“ i prskanjem komaraca i krpelja u Požarevcu?

FOTO:Ilustracija/Pixabay

FOTO:Ilustracija/Pixabay

Sa početkom toplijih dana, dolazi do povećanja komaraca, krpelja i drugih insekata koji dosađuju građanima. Grad Požarevac svake godine sprovodi javnu nabavku za zaprašivanje kako larvi tako i odraslih jedinki komaraca. Novina ove godine je da je sprovedena i javna nabavka za monitoring, odnosno izradu plana za lociranje staništa larvi i odraslih formi jedinki komaraca.

Kako su ove javne nabavke u prethodnom periodu završene, Boom93 je proveravao kada će početi zaprašivanje kako larvi tako I odraslih jedinki komaraca kojih već ima, ali I krpelja na koje se građani mnogo više žale.

Rukovodilac odeljenja za lokalni ekonomski razvoj, Budimir Miloradović, za Boom93 kaže da će nakon završetka javnih nabavki, najpre biti urađen monitoring, a nakon toga I zaprašivanje larvi, ali I odraslih komaraca.

Baner Boom93 Android aplikacija

“U roku od nedelju dana bi trebalo da počne kako monitoring tako i zaprašivanje”, navodi Miloradović.

Prema njegovim rečima, radiće se zaprašivanje komaraca, ali i krpelja.

“Na teritoriji grada suzbijanje larvi komaraca vršiće se kroz tretman na oko 300 hektara, dok će se tretman suzbijanja odraslih komaraca vršiti na više od 900 hektara sa zemlje I 5.230 hektara iz aviona. Zaprašivanje će se kao i svake godine vršiti iz aviona i sa zemlje. Suzbijanje krpelja će se takođe vršiti, a površina koja će biti tretirana na teritoriji grada je oko 150 hektara u Požarevcu i Kostolcu”, kaže on.

Prilikom suzbijanja krpelja biće obuhvaćene teritorije: Sunčani park, Gradski park, Kružni tok, dečije igralište u mesnoj zajednici Burjan, Hipodrom, Čačalica, parkić “Knez Milošev venac”, Tulba, Tabana I poligon Sopot.

ilustracija/pixabay

U kom periodu je najoptimalnije prskati protiv komaraca i krpelja?

Kako je za Boom93 rečeno iz Zavoda za javno zdravlje Požarevac, ne postoji jasno određeni period kada je potrebno početi sa prskanjem larvi komaraca, jer se iz godine u godinu menjaju kako uslovi tako I količina larvi koja se pojavljuje.

“Potrebno je pratiti situaciju na terenu i zavisi od vremenskih uslova koji se od godine do godine razlikuju. Zavisi od vlažnosti, od temperature i niza drugih faktora. Zato se i radi monitoring komaraca, prati se larveni stadijum i na osnovu toga se određuje optimalno vreme za tretiranje, a to isto važi I za krpelje. Ne postoji tačno određeno vreme za tretiranje, već zavisi od trenutno situacije koja pak zavisi od trenutnih faktora”, navodi Nataša Peruača biolog.

Na pitanje novinara Boom93 da li to znači da se onda suzbijanje može raditi i u septembru iz Stručne savetodavne službe kažu da bi logično bilo da se ranije krene i sa monitoringom i sa prskanjem budući da su i zimske temperature tople, pa se i komarci ranije javljaju.

Ko će vršiti tretman suzbijanja komaraca i krpelja?

Ugovor o sprovođenju sistemske dezinsekcije larvi, odraslih komaraca I krpeljka dodeljen je firmi Eko-San iz Beograda, a vrednost ugovora je 14.166.666 dinara bez PDV-a.

Ugovorom je predviđeno da se tokom ove godine urade tri tretmana protiv komaraca i krpelja.

Izvođenje monitoring dodeljeno Zavodu za biocide I medicinsku ekologiju

Monitoringa za larve i odrasle komarce vršiće Zavod za biocide i medicinsku ekologiju, a vrednost ugovora je 1.551.000 dinara bez PDV-a.

Podsetimo, monitoring podrazumeva izradu plana za lociranje staništa larvi i odraslih formi jedinki komaraca i utvrđivanje vremenske i prostorne distribucije larvi i odraslih jedinki pre i posle tretmana.

Monitoring larvenih i odraslih formi komaraca na teritoriji grada Požarevca vršiće se od dana obostranog potpisivanja ugovora pa do 30. septrembra 2023. godine.

Na kojim lokacijama će se vršiti monitoring

Lokacije koje su pogodne za razvoj larvi komaraca i na kojima treba izvršiti monitoring larvenih formi komaraca su:

Gornji tok reke Morave (Lučica, Prugovo, Poljana): Ergela „Ljubičevo“, „Konjsko jezero“, Šljunkara „Moravac“ levo i desno od table „Strelište“-pored table „pažnja ulazite u zonu strogog režima zaštite“; Morava meandar kod Lučice i vikend naselja lovaca;  Šljunkara „Zec“ i Meandar „Staro blato“.

Staro korito reke Mlave (Trnjane, Nabrđe, Maljurevac, Bubušinac, Bradarac, Klenovnik, Ćirikovac): Trnjane – posle crkve iz pravca Salakovca; Trnjane-Nabrđe – kod voćeproduktovog pogona za uzgoj šampinjona; Nabrđe – na ulazu u selo desno i kod mosta; Bubušinac – „Letnjikovac“ posle mlina; Bubušinac-Maljurevac – kod znaka farme; Maljurevac – kod naftne bušotine 10 i 8; Bradarac – kod prizemne žute kuće; Bradarac – kod putokaza za Rukumiju i kod Mlečina i Bradarac – put za Drmno kod dalekovoda.

„Hrastovača“ Kličevac: Kličevac „ladna voda“ – kod putokaza Viminacijum; Kličevac „Hrastovača“; Kličevac centar – potok kod mostića; Kličevac kraj sela – kod nekadašnjeg arteskog bunara; Rečica protivgradna stanica – raskrsnica sa asfaltnim putem i Rečica kraj sela – pre betonskih stubova;

Stari Kostolac – kanali lokalne regulacije i pepelište: Kanal tople vode kod mosta Drmno-St.Kostolac; Kanal bočni ka ul. Kapetana Todića kod stubnog trafoa;  Kanal bočni ka ul. Kapetana Todića uzvodno kod branika; Kanal bočni ka ul. Kapetana Todića ispod toplovoda; Kanal bočni ka ul. Kapetana Todića  kod branika; Kanal celom dužino ulice Kapetana Todića; Pepelište-Kobalova ulica i kanal na kraju Kobalove ulice.

„Šugavica“- Kostolac: Kanal kod TE A desno; Kanal tople vode ka „Dragulju“; „Topoljar“ plaža; „Pečanski Dunavac“ i „Šugavica“;

Kanali lokalne regulacije Dubravica: Kanal kod đubrišta; Kanal kod  „Brodarstva“; Kanal kod „Marguma“; Priobalje Dunava desno sa dame od „Marguma“ do „Brodarstva“ i Batovac-Brežane meandri Morave pored puta.

„Brežanski kanal“: Živica; Dragovac-„Kamena ćuprija“ Požarevac-Hipodrom i „Gradske utrine“.