Društvo

Da li su dozvoljene svadbe i slavska veselja tokom Dana žalosti?

Foto: Pixabay/Ilustracija

Foto: Pixabay/Ilustracija

Srpska pravoslavna crkva i vernici sutra obeležavaju Svetog Đorđa, praznik u narodu poznat kao Đurđevdan. S obzirom na to da Dani žalosti obuhvataju dane vikenda, mnogi se pitaju šta će se dešavati kada su u pitanju privatna okupljanja kao što su rođendani, svadbe, krštenja, slave.  

Nakon pucnjave u OŠ „Vladislav Ribnikar“, u kojoj je ubijeno devet osoba, u Srbiji je proglašena trodnevna žalost, koja važi od danas do nedelje 7. maja.

O tome da li možete da idete na privatne proslave, poput krštenja, svadbi, rođendana u vreme kada su na snazi Dani žalosti, advokat Aleksandar Živanović za portal Mondo ističe da se zakon na njih ne odnosi. Prema tome svadbe, rođendani i druge proslave sa zakonske strane su dopušteni ako se ne održavaju na javnom mestu, prenosi Mondo.

„Prema važećem Zakonu o obeležavanju dana žalosti zakonsku obavezu obeležavanja dana žalosti imaju organi uprave na republičkom, autonomnom i lokalnom nivou, javne ustanove, javna preduzeća kao i organizacije kojima je povereno vršenje javnih ovlašćenja. Ove odredbe se odnose samo na javne skupove, ali ne i na privatne“, rekao je advokat Aleksandar Živanović za portal Mondo.

Iz Unije ugostitelja Srbije za portal N1 navode da su privatne proslave otkazane i da prema njihovim saznanjima, „svi otkazuju sve“.

„Privatna okupljanja nisu zabranjena, ali nikome jednostavno nije ni do muzike, nije ni do čega. Ovo je potreslo celu zemlju i svakoga ko živi ovde. Ne možete da ostanete ravnodušani. Ljudi ne mogu da se provedu u ovakvim okolnostima, imamo dvadestero mrtvih i kome je do provoda i svadbe“, ističu iz Unije ugostitelja Srbije.

Podsećamo, odluku o proglašenju i trajanju dana žalosti donosi Vlada Srbije. Dan žalosti traje onoliko dugo koliko se odredi odlukom o proglašenju i trajanju dana žalosti, ali ne može trajati duže od tri dana. Dani žalosti počeli su danas, a završavaju u nedelju, 7. maja u ponoć.

Dan žalosti se prema Zakonu proglašava posle naročito teške nesreće koja za posledicu ima smrt, ranjavanje ili teško oštećenje zdravlja većeg broja ljudi, ili u slučaju smrti visokog državnog funkcionera.

Muzeji, pozorišta, bioskopi, organizacije koje imaju muzičko-scenske programe, arhive i druge ustanove u oblasti kulture obavezni su da svoje programe prilagode danu žalosti.

Za vreme dana žalosti je zabranjeno emitovanje narodne i zabavne muzike, odnosno održavanje programa zabavnog karaktera na javnim mestima.

Nadzor nad sprovođenjem ovog Zakona o obeležavanju dana žalosti obavlja MUP, i resorna ministarstva kulture, informisanja i obrazovanja.

Za kršenje navedenog zakona predviđena je kazna od 50.000 do 200.000 dinara za pravna lica, odnosno od 2.000 do 10.000 dinara za fizička lica.