Društvo

Dan primirja obeležen u Požarevcu

FOTO:https://www.facebook.com/sasa.pavlovic.pozarevac/posts/

FOTO:https://www.facebook.com/sasa.pavlovic.pozarevac/posts/

Polaganjem venaca na spomenik Srpskom vojniku obeležen je 11. novembar, Dan primirja u Prvom svetskom ratu.

Saša Pavlović, gradonačelnik Požarevca, naglasio je da se primirje koje danas obeležavamo potpisalo u posebnom vagonu. Istakao je da je istorija zabeležila trijumf Srbije u Prvom svetskom ratu, ali je istovremeno pretrpela najveće gubitke.

Nakon polaganja venaca gradonačelnik Saša Pavlović naveo je da je 60% muške populacije u našoj zemlji izgubilo svoje živote.

„Postavlja se pitanje kako bi naša Srbija danas izgledala da su životi barem polovine sačuvani. Svi mi danas osećamo ponos zbog ratnika, predaka, koji su za svojim vojskovođama jurišali nakon komande „juriš“ i „za mnom, junaci“, želeći slobodu za svoje potomke. Zato smo dužni da tu slobodu čuvamo, i to na način da ćemo jedine borbe voditi za mir i napredak Srbije”, zaključio je Pavlović.

FOTO:https://www.facebook.com/sasa.pavlovic.pozarevac/posts/

Pred spomenikom okupili su se predstavnici grada Požarevca i Kostolca, čelnici političkih stranaka, SUBNOR-a, Braničevskog upravnog okruga, vojske i policije kako bi odali počast i položili vence.

Svečanost je uveličana izvođenjem himne Srbije „Bože pravde“ u izvedbi Gradskog ženskog hora „Barili“

Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na završetak Velikog rata koji je okončan 11. novembra 1918. godine, potpisivanjem primirja u specijalnom vagonu maršala Ferdinanda Foša, u 11 sati i 11 minuta.

Primirje, koje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju, 28. juna 1919. godine, obeležava se u svim zemljama koje su potpisale sporazum.

U Srbiji je ovaj praznik prvi put zvanično obeležen 2012. godine, na osnovu izmena Zakona o državnim i drugim praznicima koje je Skupština Srbije usvojila krajem 2011. godine.

Кao glavni motiv za amblem praznika koristi se cvet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta koja raste na istoku Srbije i na planini Nidže na najvišem vrhu Кajmakčalana, a na kojoj je srpska vojska pod komandom vojvode Živojina Mišića vodila žestoke borbe protiv Bugara kako bi stvorila uslove za proboj Solunskog fronta.

FOTO:https://www.facebook.com/sasa.pavlovic.pozarevac/posts/