Društvo

Delta plus soj se približava Srbiji, treba li da nas brine ova varijanta koronavirusa

testovi/ pixabay laboratorija/koronavirs

testovi/ pixabay laboratorija/koronavirs

Dr Vesna Mioljević, epidemiolog Kliničkog centra Srbije, kaže za RTS da se delta plus soj koronavirusa u nekim zemljama gde je detektovan nalazi kod pet do deset odsto slučajeva novozaraženih. To trenutno ne može da nas zabrine, kaže dr Vesna Mioljević.

Doktorka je objasnila da virusolozi u Britaniji najviše i uzorkuju i sekvenciraju virus. Tako su i primetili mutaciju u delta soju.

“Dosadašnji podaci kojima raspolažu Amerika i Velika Britanija ukazuju da je i dalje dominantan delta soj, ali da se podvarijanta nalazi u procentu od pet do deset, ali da to nije nešto što trenutno može zabrinuti”, navodi epidemiolog KCS.

Smatra da je prerano govoriti o delta plus soj jer, kako kaže, ne treba širiti strah i paniku, već izlagati informacije onakve kakve jesu.

“Delta plus soj se nalazi u preko 50 zemalja, i onim koje se graniče sa nama, i pitanje je vremena kada će naši virusolozi sekvencionirati i utvrditi da se radi o delta plusu. Ni SZO ni CDC (američki Centar za prevenciju zaraznih bolesti, prim. aut.) ne razmatraju delta plus, Britanci ga ne odvajaju od delte, čine jedan deo virusa”, ukazala je dr Vesna Mioljević.

Prema podacima koji se mogu naći u literaturi, kaže epidemiolog KCS, delta plus soj koronavirusa zarazniji je oko 10 odsto. To, kaže, nije visok procenat i neće mnogo uticati na povećanje broja obolelih.

“Sa druge strane, moje mišljenje je da naše ponašanje može da dovede povećanja transmisije i onih virusa koji nemaju mogućnost intenzivnijeg širenja, nevakcinisanje, nepoštovanje mera može doprineti širenju svih virusa”, napominje dr Vesna Mioljević.

“Nešto manje pozitivnih u poslednjih desetak dana”

Doktorka je objasnila da se na prijemu u klinike KCS radi antigensko testiranje pacijenata, a oni koji su pozitivni, ne mogu biti hospitalizovani.

Navela je da je u proteklih sedam do deset dana nešto manje tih pacijenata pozitivno, dok je pre nekoliko nedelja od 50 do 70 odsto njih bilo zaraženo.

Dr Vesna Mioljević je rekla da dve klinike KCS u kojima se zbrinjavaju kovid pozitivni pacijenti rade 24 sata. I dalje je, navodi, veliki broj prijema i pregleda u Infektivnoj klinici, dok kovid bolnica u Batajnici radi punim kapacitetom.

Prema njenim rečima, hospitalizacija je mnogo češća kod pacijenata koji nisu vakcinisani, a oni razvijaju i teže kliničke slike.

Ukazala je da su zdravstveni radnici koji su se zarazili, što je moguće i kada se neko vakciniše, imali blagu kliničku sliku i da su uglavnom virus preležali u kućnim uslovima.