Društvo

Dok se pregovara o minimalcu: Statistika kaže da Požarevljani zarađuju više od 69.000 dinara

Boom93

Boom93

Prosečna plata u Srbiji je u junu iznosila 74.302 dinara neto, što znači da je relativno stabilna i bez velikih oscilacija u odnosu na mesec ranije.  

Međutim, niže prosečne plate u junu evidentirane su na nivou svih opština Braničevskog okruga.

Prema ovim podacima, prosečna zarada je u Požarevcu u junu bila 69.528 što je za oko 2.000 dinara manje u odnosu na mesec ranije.

Još uvek je uočljiva razlika između prosečnih zarada u Požarevcu i u drugim opštinama u okrugu.

Najniže zarade u Braničevskom okrugu imaju zaposleni u Golupcu – 53.489 dinara neto, dok je tradicionalno najveća plaza zaposlenima u Gradskoj opštini Kostolac, 77.789 dinara, mada je I ona ukoliko se uporedi, niža za više od 3.500 dinara u odnosu na prethodni mesec.

U javnom sektoru najviše zarađuju zaposleni (odnosno, pojedinci) u javnim državnim preduzećima – u proseku više od 86.000 dinara neto. Slični iznosi su i u državnoj administraciji, dok su plate u drugim sektorima niže.

Bitno je naglasiti da je prosečna plata iznos koji se obračunava u statistici, ali ne održava realno stanje u životima građana. Zato je u statistici realnije oslanjati se na obračun medijalne zarade – iznosa do kog zarađuje polovina zaposlenih u Srbiji.

U junu je medijalna zarada u Srbiji bila 56.367 dinara neto, što je najbliže realnim prihodima.

Bez dogovora oko minimalca

Tim za pregovore oko povećanja minimalne zarade u Srbiji za 2023. godinu, na sastanku nije postigao saglasnost oko tog iznosa jer su predstavnici sva tri socijalna partnera sindikata, poslodavaca i države ostali pri ranijim stavovima, rekao je predstavnik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković.

On je za Betu, posle sastanka, rekao da su poslodavci spremni da prihvate povećanje minimalne zarade za 14 odsto, sa sadašnjih 35.000 na 40.000 koliko predlaže država, pod uslovom da se to kompenzira povećanjem neoporezivog dela zarade.