Društvo

Država ponovo uvodi prelevmane, taksu za uvoz mleka

Foto: Pixabay/Ilustracija

Foto: Pixabay/Ilustracija

Posle šest godina uvode se prelevmani za uvoz mleka.  

Dugoročni problem srpskih stočara država trenutno planira da ublaži uvođenjem prelevmana, posebne takse za uvoz mleka i sira. Ista mera bila je na snazi i do 2017. godine kada je ukinuta na zahtev Evrospke unije zbog neusklađenosti sa Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) koji je Srbija sa EU potpisala 2008. godine.

„Vlada je usvojila odluku i ona će važiti od danas. Uveli smo da tako kažem, dodatni namet za mleko koje se uvozi od 15t dinara po litri i za gaudu, odnosno za kačkavalj od 30 dinara po kilogramu“, izjavila je ministartka poljoprivrede Jelena Tanasković.

Kako je dodala, tim odlukama država pokušava da stabilizuje trenutnu situaciju.

„Ta odluka je jako važna za naše srpske proizvođače kako bi zaustavili pad otkupne cene mleka na tržištu i na taj način zaštitili srpskog proizvođača“, dodala je Tanasković.

Proizvođači mleka nedavno su protestovali i tražili garantovanu cenu mleka.

Veću otkupnu cenu mleka i redovnu isplatu subvencija proizvođačima zagovaraju i predstavnici Privredne komore Srbije (PKS).

PKS je nedavno od države zatražila i da dozvoli izvoz mleka koji je jedno vreme bio zabranjen, kako bi se sprečile eventualne nestašice.

Problemi na domaćem tržištu mleka, kao i nestašice te namirnice, počeli su u avgustu 2022. godine, pa se krenulo i sa uvozom mleka iz nekih EU zemalja, poput Poljske.

Kako je ranije pisao naš portal, Sanja Bugarski iz Saveza udruženja uzgajivača goveda koja ima farmu krava, proizvodnjom mleka u Srbiji uglavnom se bave ljudi koji su kreditno zaduženi ili prezaduženi i zbog toga ne mogu da napuste proizvodnju.

Ona je tada rekla i da otkupljivači mleka proizvođačima odbijaju visinu državne premije, koja je 10 ili 15 dinara, kada im plaćaju sirovinu.

Više informacija pročitajte OVDE.