Društvo

Forum srednjih stručnih škola: Zimski raspust da traje od 24. decembra do 21. januara

Foto: Boom93/M. Veljković

Foto: Boom93/M. Veljković

<div class="post-intro-content content font-medium"> Forum srednjih stručnih škola predlaže da zimski raspust počne 24. decembra i da traje do 21. januara, a da se pomeranje raspusta nadoknadi produžavanjem školske godine. </div>

– Razlog za ovaj naš predlog je održavanje samog kontinuiteta nastave na visokom nivou, ali i mogućnost da nastavnici adekvatno ocene učenike.

Smatramo da odluku o izmeni termina  zimskog raspusa ne treba doneti u poslednjem trenutku, kao što je rađeno do sada, jer to remeti proceduru odgovaranja učenika i ocenjivanja, a samim tim i o ostvarivanja zacrtanog plana i programa – smatra Milorad Antić, predsednik Foruma.

Iz tog sindikata ukazuju da bi o ovoj temi trebalo što manje raspravljati, pogotovo u javnosti, pošto se na taj način remeti rad i  đaka i nastavnika, kao i planovi roditelja učenika.

-Ako bi se usvojio naš predlog i zimski raspust počeo ranije nego što je to predviđeno kalendarom, predlažemo da se za toliko produži školska godina.

Jedan od opravdanih razloga za ovaj naš predlog je i taj što roditelji svoje odmore planiraju na osnovu dečijih obaveza i raspusta, te bi preuranjen odlazak na odmor, na primer ono što se pominje u medijima i to od 15. decembra, pokvario planove učenika, nastavnika i roditelja učenika, navode u Forumu.

Kažu da ne žele da se vrši licitacija u kom terminu će biti određen zimski raspust, ali postavljaju pitanje: ,,Da li iko misli o nastavnicima i učenicima“?

– Tek se jedan raspust završio, a već se u javnosti priča, polemiše i licitira sa novim. Nastavnici se trude i nastoje da učenici nešto nauče, ali ovim tempom i isprekidanom nastavom teško da ćemo išta postići. Činjenica je da deca gube radne navike, da kontinuitet učenja ne postoji, da se navikavaju na kampanjski rad, da ih je teško oceniti, pa smatramo da bi uvođenje preuranjenog raspusta imalo više štete nego koristi i to po same učenike, smatra Antić, napominjući da je trenutna epidemiološka situacija u školama zadovoljavajuća, što bi trebalo iskoristiti da se nastava neometano odvija i to u što dužem vremenskom periodu.