Društvo
Gde je Srbija na listi najmoćnijih pasoša?
Youtube screenshot
Zavisno od toga čiji pasoš imate neka vrata, odnosno granični prelazi u svetu vam mogu biti manje ili više zatvoreni. Gde je na tom poretku Srbija, a ko može da uđe u skoro sve zemlje sveta, pročitajte u nastavku teksta.
Broj destinacija koje državljani određenih zemalja mogu da posete bez viza menja se zavisno od bilateralnih i diplomatskih odnosa između država.
Japan je već petu godinu zaredom na vrhu indeksa kao najmoćnija država sveta. Vlasnici japanskog pasoša mogu da posete 193 od 227 zemalja bez viza ili 85 odsto sveta, podaci su Međunarodnog udruženja vazdušnog saobraćaja, koje je prikupila organizacija Henley & Partners.
Azijske zemlje dominiraju na listi, pa su Južna Koreja i Singapur na drugom mestu. Oba pasoša građanima omogućavaju putovanje u 192 države bez vize.
Nemačka i Španija zauzimaju treće mesto, a s njihovim pasošem može se bez ograničenja otiću u 190 zemalja.
Kada je reč o najmoćnijim pasošima, većinu od 20 najboljih izdaju zemlje Azije ili Evrope, s izuzetkom Novog Zelanda i Sjedinjenih Američkih Država.
Finski, italijanski i luksemburški pasoši izjednačeni su na četvrtom mestu (189 odredišta), a austrijski, danski, holandski i švedski pasoš dele peto (188).
Francuzi, Irci, Portugalci i Britanci trenutno su na 6. mestu u svetu sa 187 odredišta bez viza.
Među 10 najjačih pasoša u svetu su i oni koje izdaju SAD, Kanada, Australija i Novi Zeland.
Iz ovoga je jasno da Srbija nije u prvih desete zemalja, a nije ni u prvih 20, već na 34. mestu i sa srpskim pasošem se može slobodno putovati u 138 država. Hrvatska je bolja od nas i nalazi se na visokom 13. mestu, a Bosna i Hercegovina tek na 89. mestu (118 država).
Najslabiji pasoši
Najniže rangirana zemlje je Avganistan, a putnicima s pasošem ove države omogućen je bezvizni pristup u samo 27 zemalja, ili manje od 1 odsto globalne ekonomske proizvodnje.
Mnogi od najslabijih pasoša dolaze iz ratom razorenih i politički nestabilnih zemalja. Budući da su putne vize obično potrebne za borbu protiv ilegalnih aktivnosti, te zemlje su često označene, bilo opravdano ili ne.
Građani najniže rangiranih zemalja na indeksu – uključujući Irak (ocena za bezvizni režim 29) i Siriju (ocena za bezvizni režim 30) – isključeni su iz mnogih prilika za ekonomsku mobilnost i rast.
Među najmanje moćnim pasošima je i Severna Koreja. Ova država ima bezvizni pristup u 40 zemalja, što je stavlja ispred osam drugih pasoša na popisu.
„Henley Passport Index“ (skraćenica: HPI) predstavlja globalno rangiranje zemalja prema slobodi putovanja koju uživaju vlasnici običnih pasoša te zemlje. Broj zemalja kojima određeni pasoš može da pristupi postaje njen „bod“ za bezvizni režim.