Društvo

Gde (ne)smete da parkirate vozilo?

FOTO: Parking servis Požarevac

FOTO: Parking servis Požarevac

Ono što u većim gradovima gotovo uvek nedostaje to su parking mesta i to ona koja se ne plaćaju, pa se vozači na različite načine snalaze kada treba da se parkiraju, a često možemo videti automobile parkirane na trotoaru ili zelenoj površini. U Požarevcu postoji više zatvorenih parkinga, a pored njih i garaže koja se nalazi u gradu, postoje i parking mesta u širem centru grada, međutim, i pored svih ovih mesta za parking, vozači u našem gradu koriste svako slobodno mesto da parkiraju automobile.

Boom 93 je proveravao gde jeste, a gde nije dozvoljeno parkirati automobil i kolike su kazne ukoliko auto odnese “pauk”.

Trotoar kao večita dilema vozačima  

Na trotoaru nije dozvoljeno parkiranje, osim ako to nije regulisano saobraćajnom signalizacijom i ako na trotoaru nakon parkiranja vozila ostane slobodan prolaz za pešake u širini od najmanje 1,60 metara, koji ne sme biti uz ivicu kolovoza.

Takođe, ne smete parkitati vozilo na delu puta gde bi širina slobodnog prolaza od parkiranog vozila do neisprekidane linije na kolovozu, suprotne ivice kolovoza bila manja od tri metara.

Baner Boom93 iOS aplikacija za VestiMinimalna udaljenost od raskrsnice ili zebra?

Zabranjeno je parkiranje na raskrnici I na udaljenosti koja je manja od pet metara od raskrsnice, ali ako je u pitanju jednosmerna ulica onda smete da parkirate odmah uz raskrsnicu, ali tek kad je pređete, ne ispred nje.

Slično pravilo vazi I za pešački prelaz odnosno zebru. Na udaljenosti koja je manja od pet metara od zebra zabranjeno je parkiranje, ali I ovde ako je u pitanju jednosmerna ulica, parkiranje je moguće uz pešački prelaz tek kad ga pređete, ne pre njega.

 Gde još ne smete da parkirate?

Pored ovih odredbi postoji još niz mesta na kojima ne smete da parkirate vozilo. Zabranjeno je parkiranje: na stajalištu za vozila javnog saobraćaja, kao ni na udaljenosti manjoj od 15 metara ispred i iza oznake na kolovozu kojom je stajalište označeno, na prelazu puta preko železničke pruge ili tramvajskih šina, kao ni na udaljenosti manjoj od pet metara, u blizini železničke pruge ili tramvajskih šina ako se time ometa prolazak voza ili tramvaja, u tunelu, podvožnjaku, galeriji, na mostu i nadvožnjaku, u blizini vrha prevoja ili u krivini gde je preglednost puta nedovoljna ili se obilaženje vozila ne može obaviti bezbedno, na mestu na kome bi auto zaklanjao saobraćajni znak, na biciklističkoj ili pešačko-biciklističkoj stazi, odnosno traci, na putu na kome su kolovozne trake fizički odvojene, osim ako je to dozvoljeno saobraćajnim znakom, iznad priključka na vodovodnu mrežu i ulaza u kanalizaciju ili drugu mrežu komunalnih službi, na mestu na kome bi se onemogućio pristup drugom vozilu radi parkiranja ili izlazak nekom već parkiranom vozilu, na pešačkoj stazi, odnosno na delu trotoara koji je namenjen za kretanje lica sa posebnim potrebama, na trgovima, na pešačkoj zoni i protivpožarnom putu, na pristupnoj saobraćajnici, kolskom prolazu između stambenih zgrada, odnosno prolazima u blokovima naselja, na saobraćajnicima van uličnih parkirališta koje povezuju parking prostore i stambene zgrade sa drugim saobraćajnicama, na kolskom ulazu, odnosno izlazu iz zgrade, dvorišta ili garaže, na saobraćajnoj traci za uključivanje, isključivanje, zaustavnoj traci, saobraćajnoj traci za vozila javnog prevoza i tramvajskoj baštici, na parking mestu za vozila osoba sa invaliditetom, na parking mestu koje je rezervisano za vozila određenih korisnika I na površinama na kojima je saobraćajnim znakom zabranjen saobraćaj vozila.

Šta je sa zelenim površinama?

Na zelenim površinama zabranjeno je parkiranje, ali postoji mogućnost da lokalne samouprave zabrane parkiranje i na drugim površinama.

A kada uključimo “sva četiri” da li je to parkiranje ili samo kratkotrajno zaustavljanje?

Po zakonu, zaustavljanje je svaki prekid kretanja na putu u trajanju do tri minuta, pri čemu vozač ne napušta vozilo. Naravno, ne računa se prekid kretanja zbog postupanja po saobraćajnom znaku ili pravilu.

Stoga, izađete li iz automobila, računa se da ste ga parkirali, bez obzira na to koliko dugo provedete van njega. Na primer, izletite “na brzinu” da kupite cigarete na kiosku, a auto ostavite na putu sa upaljena “sva četiri” – smatra se da ste auto parkirali.

Ili ako ostanete u autu, ali stojite na putu duže od tri minuta – smatra se da ste auto parkirali.

Foto: Boom93/MMV

Kolika je kazna ako vam vozilo odnese pauk?

Prema cenovniku koji se može videti na sajtu JKP Parking servis, visina kazne za intervencije pauka zavisi od težine vozila.

Za započetu intervenciju pauka za sva vozila platićete 3.500 dinara.

S druge strane, ukoliko vam pauk odnese vozilo na depo, moraćete da izdvojite od 4.000 do 16.500 dinara u zavisnosti od toga koliko je teško vozilo. Takođe, ukoliko vozilo ostane duže od 24 sata na depou, plaća se dnevna ležarina koja košta 400 dinara po danu.

Uz sve ovo ukoliko policija registruje nepropisno parkiranje, sleduje vam kazna od 5.000 dinara.

Kaznu možete dobiti i od zaposlenih u parking servisu i ukoliko se parkirate na obeleženom parking mestu, a ne platite parkiranje. Kazna za neplaćeno parkiranje u gradu iznosi 1.090 dinara, a ukoliko kaznu platite u roku od osam dana platićete polovinu iznosa.