Društvo

Gojković: Lokalne samouprave u okviru svoje nadležnosti moraju da osiguraju rodnu ravnopravnost

Foto: N1 printscreen

Foto: N1 printscreen

Predsednica vladinog Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Maja Gojković izjavila je danas da je za unapređenje rodne ravnopravnosti i položaja žena i u lokalnim samoupravama neophodna primena standarda kakvi se primenjuju na republičkom nivou.

Gojković, koja je i ministarka kulture, na konferenciji „Lokalni mehanizmi za rodnu ravnopravnost primena načela rodne ravnopravnosti na lokalnom nivou” u Palati Srbija rekla je da i „lokalne samouprave u okviru svoje nadležnosti moraju da osiguraju rodnu ravnopravnost”.

Prema njenim rečima, deset lokalnih samouprava je tokom prošle godine dobilo 4,8 miliona dinara bespovratnih sredstava iz republičkog budžeta za poboljšanje položaja žena, pre svega na tržištu rada, za projekte u kojima je učestvovalo 378 osoba, od kojih 320 žena, a u tri lokalne samouprave izrađeni su i lokalni akcioni planovi za implementaciju mehanizama za rodnu ravnopravnost.

Gojković je navela da su u Srbiji od 169 lokalnih samouprava, samo u 22 žene na čelu gradova ili opština, kao i da je potrebno da sve lokalne samouprave izrade lokalne akcione planove za rodnu ravnopravnost, da bi ti mehanizmi bili približeni svim građanima.

Ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić je rekla da Srbija ima „kompletan zakonski okvir koji je posvećen ovom pitanju”, ali da „činjenica jeste da žena, bez obzira na njenu prirodnu ulogu stuba porodice i stuba društva, nije dobila mesto kakvo joj pripada”.

Prema rečima ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislava Žigmanova, Srbija je usvojila strategiju za rodnu ravnopravnost za period od 2021. do 2030, kao i akcioni plan za njegovo sprovođenje.

Regionalna direktorka UN Women za Evropu i Aziju Alija El Jasir je rekla da su „ženska ljudska prava i rodna ravnopravnost ljudska prava sama za sebe”, kao i da je poznato šta treba da se uradi, ali i da je pitanje ko će to da uradi.

Ona je ocenila da „mehanizmi na lokalnom nivou poznaju puls ljudi, i razumeju prioritete na tom nivou”.

Predstavnici Ćićevca, Priboja, Vlasotinca, Kovina i Kragujevca, dobili su priznanja kao lokalne samouprave koje su u 2022. godini dale poseban doprinos na sprovođenju rodne ravnopravnosti.

Podsetimo, u Požarevcu još uvek nisu formirana radna tela za rodnu ravnopravnost.