Društvo

Grad poslednjih pet godina isplatio preko 17 miliona dinara za ujede pasa, koja je procedura za naplatu štete?

FOTO: Pixabay ilustracija

FOTO: Pixabay ilustracija

Prema poslednjim dostupnim informacijama, u periodu od pet godina, od 2015. do 2019. godine, Grad Požarevac isplatio je građanima 17.556.604 dinara za ujede pasa, saznaje Boom93 u Gradskoj upravi.

Ukupno su podneta 702 zateva za isplatu novčanih sredstava u prethodnih pet godina.

Kako su nam rekli u Gradskoj upravi, ovo je broj podnetih zahteva, ali nisu svi bili opravdani.

„Po ovim zahtevima u nekim slučajevima nisu isplaćene naknade, jer se radilo o ujedima koji se nisu desili na javnim površinama, ujedima gde je bio poznat vlasnik psa, situacije gde stranke nisu išle na veštačenje ili se nisu odazvale na poziv Komisije“, navode za Boom93 u Gradskoj upravi i ističu da je ovo ukupan broj zahteva, te da se nije ulazilo u osnovanost svih zahteva.

Postupak za naplatu štete se može voditi kao vansudski ili sudski.

Prema rečima gradskog pravobranioca, Snežane Mišić, iznosi koje Komisija predlaže u slučaju vansudskog poravnjanja su od 25.000 do 40.000, što je prema njenim rečima maksimum za lica koja nisu punoletna, dok je pravilnikom određen maksimum od 60.000 za lica koja imaju neko teže oboljenje uz odgovarajuću lekarsku dokumentaciju.

Kada se građani odluče za sudski proces, ako se utvrdi da su ujedi nastali od pasa lutalica, odštete u proseku nisu ispod 90.000 dinara, plus sudski troškovi koji takođe ne budu manji od 60.000, kaže Mišić.

Što se tiče dužine trajanja postupka naknade štete zbog ujeda psa lutalice, u većini slučajeva kada je u pitanju sudski postupak on se završi u periodu između jedne i dve godine, navode advokati. Osim pripremnog ročišta, najčešće se zakažu dva do tri ročišta za saslušanje oštećenog, svedoka i veštaka kojima prisustvuje advokat, a na svom saslušanju i sam oštećeni. Vansudski postupak najčešće traje između godinu i godinu i po dana.

Koja je procedura za dobijanje odštete?

Prilikom ujeda psa lutalice može doći do materijane štete (npr. pocepana odeća) i nematerijalne štete u vidu pretrpljenih duševnih bolova, fizičkih bolova i straha. U ovim slučajevima nematerijalna šteta ima daleko veći značaj budući da je najčešće mnogo veća od materijalne štete.

Kada dođe do ujeda psa potrebno je pribaviti i obezbediti dokaze. Neophodno je utvrditi da li je pas koji je izvršio ujed vlasnički pas ili je u pitanju pas lutalica. Kada je u pitanju vlasnički pas, lice kome se treba obratiti za naknadu štete je vlasnik psa, dok je u slučaju psa lutalice to Grad Požarevac.

Ukoliko vas ujede pas lutalica, prvo je potrebno da se javite izabranom lekaru i u Zavod za javno zdravlje u Požarevcu kako bi dobili odgovarajuću potvrdu o ujedu i ukoliko je potrebno primili anti-tetanus.

Nakon toga, potrebno je podneti zahtev za isplatu naknade zajedno sa potvrdom iz ZZJZ-a Gradskoj upravi.

Komisija zatim prikuplja pristigle prijave građana i formira se grupa od oko 20 oštećenih koja se šalje na veštačenje, kod hirurga i psihijatra u bolnicu.

“Kad dobijemo izveštaj veštačenja, sazovemo Komisiju, pozovemo oštećene stranke, dogovorimo se oko visine naknade i zaključi se  poravnjanje. To zatim prolazi kroz Gradsko veće i za oko mesec dana im se isplaćuje novac”, izjavila je za Boom93 gradski pravobranilac, Snežana Mišić i istakla da se trude da sve predmete odnosno slučajeve ujeda pasa urade na vreme.