Društvo

Građani mogu da prijave Grad zbog merne stanice koja još uvek nije puštena u rad

Foto: S. Lisac

Foto: S. Lisac

<div class="single-news-data"> <div class="single-news-content"> Građani Požarevca i ostalih gradova, moći će da prijave ekološke probleme jedinstvenom Ekološkom informacionom sistemu,  odnosno putem mobilne i veb aplikacije gReact, koja može besplatno da se preuzme na Google Play i APP Store, a omogućeno je i slanje SMS ili MMS poruka na 066/ 5555-001, kao i telefonski pozivi kontakt centru na broj 0800  003-003, radnim danima od 7.30 do 15.30 časova. </div> </div>

Ministarstvo zaštite životne sredine predstavio je jedinstveni ekološki sistem, koji će nakon ukazivanja građana na ekološke probleme sa kojima se susreću u  lokalnoj samoupravi, realizovati rešavanje problema.

Sekretar ovog ministarstva, Ivana Jokić rekla je da će administratori ovog sistema će svaku prijavu građana, po pitanju ekoloških problema, i fotografije proslediti nadležnim institucijama širom Srbije.

Baner Boom93 Android aplikacija

Aplikacija je počela sa radom 31. januara ove godine i do sada je poslato oko 700 prijava građana.

Institucije će morati u nekom okvirnom roku, od sedam dana, da dostave svoj odgovor na to šta su preduzeli.

Građani mogu prijaviti probleme koji se tiču smeća, asfaltiranja, kanalizacije, nesavesnog ponašanja građana, te probleme sa kućnim ljubimcima. Problemi se prosleđuju nadležnim institucijama. Vršiće se monitoring i nadzirati rad lokalnih samouprava.

Na pitanje Boom 93 da li građanin Požarevca može da prijavi lokalnu samoupravu zbog merne stanice koja još uvek ne radi ni nakon godinu dana, rekla je da to sada može putem pomenute aplikacije.

„Nije loše da to uradi putem aplikacije. Zamolila bih građane da pošalju prijavu, kako bi evidentirali problem, pa da mi pokušamo da rešimo sa naše strane i pritisnemo lokalnu samoupravu“, rekla je Jokić.

Apeluje na građane da pomognu u rešavanju problema, u cilju poboljšanja kvaliteta života u zaštiti životne sredine. Podsetila je da na teritoriji Republike Srbije postoji oko 3 hiljade divljih deponija, od toga je Ministarstvo očistilo 500 i nastaviće da radi na tome.

U gradskoj upravi održana je obuka u organizaciji Ministarstva zaštite životne sredine, kojoj su prisustvovali čelnici Braničevski okruga, kao i komunalni i ekološki inspektori. Obuka je organizovana sa ciljem uspešnijeg i efikasnijeg rada.

Foto: S.Lisac