U drugom tromesečju realizovani su krediti u iznosu od 75,0 mlrd dinara, što je za preko četvrtinu manje nego u prethodnom tromesečju.
Kako se navodi, smanjenje je posebno bilo izraženo kod dinarskih kredita (za 21,3 mlrd dinara), a naročito kod gotovinskih kredita (za 30,0 mlrd dinara), kao najzastupljenije kategorije u okviru novoodobrenih kredita (sa 47%).
I pored toga, dinarski krediti su i dalje dominantni u strukturi kredita stanovništvu (67,3%), mada je njihovo učešće manje nego u T1 (za 2,1 p.p.).
U drugom tromesečjnu smanjen je i iznos novoodobrenih valutno indeksiranih kredita stanovništvu (za 7,1 mlrd dinara), pri čemu se smanjenje najvećim delom odnosi na stambene kredite.
Što se tiče ostalih kategorija kredita, u manjoj meri su povećani potrošački krediti (za 0,8 mlrd dinara), kao i ostali nekategorisani krediti (za 3,5 mlrd dinara), u okviru kojih se registruju krediti za obrtna sredstva i likvidnost odobravani u okviru garantne šeme preduzetnicima i poljoprivrednim gazdinstvima.
Pod uticajem dosadašnjeg ublažavanja monetarne politike Narodne banke Srbije, kamatne stope na novoodobrene dinarske kredite privredi i stanovništvu nastavile su da se smanjuju i u posmatranom periodu su u proseku smanjene za 1,3 p.p., na 5,3%, što je njihov najniži nivo do sada.
Kod stanovništva, smanjenje kamatnih stopa zabeleženo je kod svih kategorija kredita, a najviše kod ostalih nekategorisanih kredita (sa 7,6% na 5,6%).
Kamatna stopa na najzastupljenije, gotovinske kredite, u proseku je smanjena za 0,1 p.p., na 9,4%, što je do sada najniži nivo.6
Podrži Boom93
Boom93 je pokrenuo svoj shop - boom93shop, a kupovinom nekog od artikala podržavate rad naše redakcije. Svaki vaš doprinos, ma kako koliki bio, dragocen je. Jer pravo novinarstvo vredi.
Podrži Boom93
Dodaj komentar