Društvo

I novi v.d. direktora EPS-a nezakonito na funkciji

Foto: Boom93/Miroslav Tomašević

Foto: Boom93/Miroslav Tomašević

Nastavlja se tradicija poslovanja po kojoj je moguće i do šest godina biti nezakonito na direktorskoj funkciji kao vršilac dužnosti u EPS.

Kako piše N1, i Milorad Grčić, a sada i Miroslav Tomašević, v.d. direktor „tek” 20 dana je nezakonito na toj funkciji.

Nakon smene Milorada Grčića zbog brojnih afera i propusta pri vođenju EPS-a, u martu 2022. godine na funkciju v.d. direktora tog preduzeća stupa Miroslav Tomašević. Zatiče preduzeće u lošem stanju i radnike podeljene u dva sindikata, od kojih je jedan na liniji bivšeg direktora.

Početkom marta ove godine Tomaševiću je istekao v.d. status. Zakonom o javnim preduzećima je predviđeno da mandat v.d. direktora može trajati najduže godinu dana i da ne postoji mogućnost da se taj status ponovo produži tj. ista osoba ne može biti dva puta birana kao v.d. pa se trenutno na ovoj poziciji nalazi „nelegalno”.

„Nažalost, period od godinu dana nakon razrešenja Grčića nije iskorišćen da se uradi ono što zakon nalaže, a to je da se završi konkurs iz 2017. ili da se taj obustavi i raspiše novi. U ovoj situaciji je malo verovatno da će Vlada nešto uraditi jer je već pokazala da nije spremna da poštuje Zakon o javnim preduzećima i svoje obaveze iz tog zakona”, kaže Nemanja Nenadić iz Transparentnosti Srbija.

Pre nego što je postao direktor EPS-a, Miroslav Tomašević bio je odgovoran za realizaciju novih objekata. Narodni poslanik iz Demokratske stranke Srđan Milivojević njegov angažman iz tog perioda dovodi pod sumnju.

„Pre nego što je postao v. d. on je obavljao poslove direktora sektora za realizaciju novih objekata vezano za TE, HE i OIE. Tu postoji važno pitanje, nedavno je izbila afera Bauvezen, neko je bio nadležan da proveri da li je taj industrijski kolosek kod TE Kostolac bio napravljen. Važno je da se utvrdi ko je stavio potpis na nešto što nije izgrađeno a plaćeno je 7,5 miliona evra. Da li je on kao rukovodilac tog sektora bio odgovoran za tu aferu”, kaže Milivojević.

Tomašević u EPS-u radi od 2013, međutim zanimljivo je da je on u Kolubari, ćerki firmi EPS-a radio od 1995. do 2006, tada je sklopio sporazumni raskid radnog ugovora i dobio otpremninu u iznosu od blizu 700.000 dinara. Nakon sedam godina, Tomašević se vraća u EPS tačnije u ćerku firmu TENT.

Elektroprivreda Srbije u pisanom odgovoru za N1 kaže da nije bilo pravnih prepreka za zasnivanje radnog odnosa kod drugog poslodavca, jer su to bila zasebna privredna društva koja su se bavila različitim delatnostima. Međutim zaboravljaju da kažu da su i TENT i Kolubara u to vreme bili ćerke firme EPS-a.

Opširnije čitajte na portalu N1.