Društvo

Jurić i Radovanović o Amber alert: Kako će se prijavljivati nestanak i šta onda

Pixabay ilustracija

Pixabay ilustracija

Igor Jurić iz Centra za nestalu i zlostavljanu decu i Slavica Radovanović, narodna poslanica i pukovnica MUP-a u penziji, kažu da je moguće da sistem Amber alert za prijavljivanje nestanka dece zaživi u Srbiji do kraja godine.

Jurić je u emisiji Newsnight rekao da je formiran tim u kom će biti predstavnici NVO, MUP-a, republičkog javnog tužilaštva, Ministarstva pravde, Ministarstva za rad, Ministarstva telekomunikacija…

„Sad je već vrlo izvesno da ćemo krenuti sa radom vrlo brzo”, rekao je on i dodao da već iduće nedelje očekuje prvi sastanak.

Podseća da prethodna radna grupa koja je bila formirana nije učinila ništa, ali ističe da mu uliva optimizam novi, potpuno drugi način komunikacije iz MUP-a.

Na pitanje koliko je realno da Amber alert bude uveden ove godine, odgovara – „mislim da je potpuno realno”.

Slavica Radovanović kaže da ovaj sistem treba što pre uspostaviti, a ako radna grupa bude radila dinamikom koju uspostavi, „sve se može”.

„Ovo je sada prvi put da se ozbiljno priča o uvođenju ovog sistema i prvi put da se nešto konkretno događa“, kazala je ona za Newsnight.

Ocenjuje da je napravljen veliki pomak, jer je prethodni ministar Aleksandar Vulin bio „apsolutno zatvoren za ovu priču”.

Ono što je veoma važno za ovaj sistem je da se nakon objave da je dete nestalo probudi svest građana, i da javljaju policiji informacije, rekla je.

Na pitanje kako će se odlučivati da li se zaista radi o otmici ili nestanku, objašnjava da sistem obuhvata set postupanja i procedura, kao i specijalizaciju službenika policije i tužilaštva.

Onaj ko alarmira sistem mora da bude obučen u postavljanju pitanja da bi se na osnovu odgovora donela procena da li je dete oteto i da li treba aktivirati Amber alert, govori Radovanović.

Više informacija pročitajte OVDE.