Društvo

Koje ideje za uređenje imaju meštani sela Dobra?

FOTO: Boom93/N.Stojićević

FOTO: Boom93/N.Stojićević

U prethodnom periodu, radna grupa za praćenje i izveštavanje programa, programskih aktivnosti i projekata i izrade budžeta opštine Golubac održala je konsultacije sa meštanima nekoliko sela koja pripadaju ovoj opštini, kako bi predstavila predlog Pravilnika o uključivanju građana u budžetski proces.

Javne raprave su organizvane sa ciljem da se građani i građanke upoznaju sa donošenjem Pravilnika o uključivanju građana u budžetski proces, a na osnovu kojeg će biti raspisan javni poziv koji omogućava da se neposrednim učešćem građana u saradnji sa opštinom reši deo problema lokalnih zajednica, a pod ovim se misli na uređenje manjih javnih površina u seoskim mesnim zajednicama.

U naselju Dobra, gde su na konsultacijama bili pozvani meštani ovog i sela Brnjica, izneti su predlozi meštana na koji način i kojim akcijama mogu da doprinesu poboljšanju života u svojoj mesnoj zajednici.

FOTO: Boom93/N.Stojićević

Meštani Dobre izneli su tri predloga tokom konsultacija, a nakon raspisivanja Javnog poziva za građane, neki od njih naći će se i na prijavi za isti.

Jedan od predloga je da se putem projekta nabave korpe za smeće koje će biti postavljene duž obale Dobranske reke koja protiče kroz selo.

Takođe, budući da u Dobri postoji bazen, koji se leti koristi za kupanje i osveženje meštana i koji se svake godine priprema za početak sezone, jedan od predloga je nabavka suncobrana od trske i asura koji će biti postavljeni oko bazena, a u planu je i uređenje terena za odbojku koji se nalazi uz bazen.

FOTO: Boom93/N.Stojićević

Još jedna ideja je da se na glavnom putu koji od Golupca vodi ka Kladovu postavi putokaz koji bi putnike usmeravao ka ovom selu u kome se u poslednjih nekoliko godina razvija seoski turizam.

Podsetimo, ovaj projekat je namenjen neformalnim grupama građana koje imaju ideju za određenim izmenama i poboljšanjima na javnim površinama. Projekti se mogu odnositi isključivo na manje zahvate u komunalnoj infrastrukturi kao što je uređenje parkova, dečjih igrališta, drvoreda, šetališta, neuređenih zelenih površina, uređenje prilaza za lica sa invaliditetom, uklanjanje manjih divljih deponija i slično.

selo Dobra
FOTO: Boom93/N.Stojićević

Neformalne grupe koje imaju određenu ideju trebalo bi pribave osam potpisa u gradu, odnosno pet u seoskim sredinama. Kao jedan od najbitnijih uslova za učestvovanje na javnom pozivu koji će biti raspisan je da građani koji podržavaju ideju imaju prebivalište na teritoriji opštine i izmirene lokalne poreze.

Ukupno je za ovu akciju opredeljeno milion dinara, a najveći iznos za pojedinačni projekat je 300.000 dinara. Deo sredstava prikupljen je po osnovu poreza na imovinu, pa je uključivanje građana još značajnije, jer je reč o njihovom novcu.

Nakon usvajanja Pravilnika, naredna faza je Javni poziv građanima da predlože projekte, koji će biti objavljen na sajtu Opštine. Zainteresovani građani imaće 21 dan da dostave svoje ideje.