Društvo

Koji virusi trenutno vladaju u Požarevcu?

FOTO: Boom93/A.Stepanović

FOTO: Boom93/A.Stepanović

Promene temperature i vlažnosti vazduha takođe menjaju ponašanje pojedinih virusa i njihov prenos među ljudima. Do danas je identifikovano najmanje devet različitih grupa virusa kao čestih uzročnika respiratornih infekcija. O tome kakva je situacija u Požarevcu razgovarali smo sa doktorom Radetom Zečevićem.

„Situacija sa korona virusom u Požarevcu je stabilna manje-više. Ima sporadičnih slučajeva korone, gripa nema još uvek, još je rano”, rekao je doktor.

Trenutni statistički podaci u Srbiji vezani za virus korona su da takvi da je ukupan broj registrovanih slučajeva 2,567,962, nema broja smrtnih slučajeva.

Da li će se otvoriti kovid ambulanta ili kovid bolnica u Požarevcu, doktor Zečević navodi da to zavisi od epidemiološke situacije, koliko bude bilo pozitivnih pacijenata, koliko bude bilo komplikovanih pacijenata sa upalom pluća koji zahtevaju hospitalizaciju.

Evropski centar za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC) objavio je novi izveštaj u kome se navodi da je broj zaraženih koronavirusom u EU/EEA i dalje u porastu, a u jednom od ranijih izveštaja upozorili su da nam ove zime, pored kovida, prete još dva virusa – RSV i grip.

Za sve ove viruse, oktobar je najbolje vreme za vakcinaciju kako bi se sprečila infekcija, piše WebMD.

„Gripa u Požarevcu nema još uvek, on se pojavljuje negde tek krajem decembra, januara, tada je uglavnom aktuelan najviše”, navodi doktor Zečević.

Povišena temperatura, kašalj, kijanje – samo su neki od simptoma sa kojima se susrećemo ovih dana. Šta možemo da preduzmemo kada se jave, a šta da izbegavamo?

„Sezonski respiratorni virusi su pojačani, pa se pacijenti žale na kašalj, bol u grlu. Takođe, trenutno vlada i stomački virus malo češće nego inače. Prelazno je vreme i toga ima malo više, ali korone nema, gripa nema” kaže doktor Zečević.

Odrasle osobe svake godine imaju tri do pet akutnih respiratornih infekcija, dok je to kod dece mnogo češće, čak i od šest do osam puta godišnje jer je njihov imunitet slabiji. Koje mere prevencije treba poštovati?

„Najbitnije su one opšte mere prevencije, a to su: pranje ruku, nošenje maske, izbegavanje velikih skupova, samoizolacija onih koji su bolesni ili smatraju da su infektivni, pogotovo ko s,atra da ima grip ili koronu. Treba se konzumirati više tečnosti, više vitamina, voća i povrća” napominje doktor.

Doktor Zečević savetuje svim starijima od 65 godine i hroničnim bolesnicima da prime vakcinu protiv gripa.