Društvo

Koliko novca je potrebno izdvojiti za obeležavanje Božića?

FOTO: N. Stojićević / Boom93

FOTO: N. Stojićević / Boom93

Pravoslavni vernici 7. januara proslavljaju jedan od najradosnih hrišćanskih praznika, Božić. Pred predstojeće praznike požarevačka pijace i trgovine su dobro snabdevene voćem, povrćem i ribom.

Za posnu trpezu na Badnje veče prodavci na pijacama u gradu nude širok asortiman suvog i orašastog voća, tikve, raznovrsnu ribu u prodavnicama, ali i na tezgama.

Baner Boom93 iOS aplikacija za VestiRaznolika je i ponuda badnjaka, venčića i žita.

Ubedljivo najprodavanija roba ovih dana svakako su badnjaci. Oni najskromniji badnjaci prodaju se po 100 dinara, badnjaci u pletenom džačiću po 150 dinara, a oni najsvečanijji u obliku venca od 200 dinara.

FOTO: N. Stojićević / Boom93

Pored badnjaka, na tezgama se prodaje i slama koja je sastavni deo obeležavanja Badnje večeri, unosi se u kuću zajedno sa badnjakom i simbolizuje slamu na kojoj je rođen Isus, veruje se da sa njom u kućui dolazi mir i blagostanje, zatim grančice drena, koji po predanju simbolizuje zdravlje, žito, kukuruz, orasi.

Cene žita se uglavnom kreću od 150 do 200 dinara.

Ovih dana najviše je gužve oko suvog voća, oraha i ostalih namirnica koje se po tradiciji nalaze na božićnoj trpezi. Ipak, kupuju se manje količine, uglavnom simbolično, kažu prodavci.

Foto:Boom93

Za kilogram oraha treba izdvojiti od 800 do 1000 dinara, suvo voće uglavnom se prodaje upakovano po 100 grama tako da se šljive, grožđe, smokve, urme, kajsije prodaju po 100 dinara a tu su i žele bombone koje se mogu kupiti po ceni od 70 dinara.

Uz to, nezaobilazna je i bundeva koja košta 50 dinara, ali i sveže voće pa se jabuke mogu kupiti po ceni od 40 do 100 dinara kilogram, banane od 125 do 145 dinara kilogram, mandarine 100 dinara kilogram, pomorandže od 90 do 110 dinara…

Foto:Boom93

Naši sugrađani pored voća i povrća kupuju i ribu i riblje proizvode. Šaran košta 499 dinara kilogram, tostolobik se može kupiti po ceni od 350 dinara a amur po ceni od 400 dinara.

Od ostalih vrsta u ponudi je pastrmka koja košta 520 dinara kilogram, mrena 285 dinara, karaš 200 dinara..

Sugrađani se za božićnu trpezu snabdevaju i u većim mega marketima, u kojima cene variraju u odnosu na pijacu.

U pojedinim prodavnicama se suvo voće može kupiti na merenje, dok je u drugima već upakovano, a cene se razlikuju u prodavnicama.

Pakovanje smokvi je od 99 dinara pa naviše, pakovanje šljiva i kajsija je od 100 dinara pa do 249, dok za kutiju urmi treba izdvojiti od 149 do 249 dinara. Kesica suvog grožđa je od 89 dinara pa naviše u zavisnosti od težine, dok za orašaste plodove treba izdvojiti znatno više.