Društvo

Letnji period donosi viruse: Epidemiolog upozorava na sezonske infekcije

Razgovarali smo sa doktorkom Nadeždom Stanković iz Zavoda za javno zdravlje Požarevac kako bismo saznali više o virusima koji vladaju tokom letnjeg perioda.

Ona ističe da ovaj period pogoduje pojavi sezonskih virusa, poput enterovirusa, echo virusa i koksaki virusa, koji mogu izazvati kratkotrajnu febrilnu bolest sa respiratornim simptomima ili simptomima probavnog sistema. U nekim težim slučajevima, ovi virusi mogu izazvati ozbiljne komplikacije kao što su meningitis ili encefalitis, te zahtevaju pažljivo lečenje.

Pored toga, doktorka Stanković ukazuje na pojavu novih virusa koji izazivaju stomačni grip. „Srećom, obično takvi virusi prolaze blago od dva do tri dana. Međutim, važno je da osobe koje dehidriraju, obavezno uzimaju što više tečnosti.” Ona takođe upozorava na rota viruse koji najviše pogađaju decu do pete godine starosti, izazivajući slične simptome vezane za probavni sistem.

Doktorka naglašava da se ovi virusi vrlo lako prenose kontaktom između osoba, kapljičnim putem ili putem kontaminiranih predmeta. „Zato je prevencija ključna izbegavati kontakt sa obolelim osobama, prati ruke često, posebno kod dece, pravilno manipulisati hranom i koristiti dezinfekciona sredstva kada je potrebno.”

Pored sezonskih virusa, letnji period donosi i povećanu aktivnost komaraca, koji mogu prenositi bolesti kao što su groznica Zapadnog Nila i lajmska bolest. Doktorka Stanković savetuje upotrebu repelenata kako bismo se zaštitili od uboda komaraca i krpelja.

„Ove bolesti su nama pod nadzorom sada, a to je groznica Zapadnog Nila i lajmska bolest koju prenose krpelji. Ako se boravi duže u prirodi, posebno u nekoj bujnoj vegetaciji potrebno je koristiti repelente, kako bismo sprečili ubode”, rekla je Stanković.

Takođe, u letnjem periodu, treba razmišljati i o polno prenosivim bolestima, kao što su hlamidija, herpes virus, humalopapiloma virus, HIV, sifilis i gonoreja. Važno je da građani razmišljaju o prevenciji ovih bolesti i zaštite se od potencijalnih rizika.

„Sada opet u nadzoru imamo od početka godine, mogu da kažem, značajan broj obolelih od sifilisa, pa podsećam građane da razmišljaju i na tu temu. Da se zaštite, da razmišljaju više o tome kako bi prevenirali ovu bolest iz ove grupe”, navodi Stanković.

Kada je u pitanju zapušen nos, doktorka Stanković napominje da može biti posledica otoka sluznice nosa i ždrela, te da može biti uzrokovan iritacijom, alergijama ili infekcijama, bilo virusnog ili bakterijskog porekla. Ako je zapušenje prolazno, može se sanirati fiziološkim rastvorom, ali ako potraje, preporučuje se poseta lekaru kako bi se rešile potencijalne tegobe koje traju duže vreme.