Društvo

Magnetna rezonanca u Požarevcu i do 22.000 dinara, na listi čekanja u Srbiji oko 7 hiljada ljudi

Foto:Pixabay/ilustracija

Foto:Pixabay/ilustracija

U Srbiji trenutno na magnetnu rezonancu čeka gotovo 7.000 ljudi, tačnije najmanje 6.951, bar prema raspoloživim podacima Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO).

Uvidom u njih, vidi se da se u najbolje slučaju na ovaj pregled čeka dva meseca, a u najgorem i po dve godine, kao na primer u Užicu na MR glave. Jer, neki su na listu čekanja stavljeni još 2019. Godine.

Najkraće se čeka MR dojke, dok je sa druge strane najviše na listama pacijenata upravo za MR glave, a zatim kičmenog stuba.

Baner Boom93 Android aplikacija

Prema podacima koji se mogu videti na sajtu RFZO, u delu lista čekanja, a koji su poslednji put ažurirani u utorak, 8. februara, na svim listama čekanja za neki pregled (magnetnu rezonancu, skener) ili operaciju čeka ukupno 54.448 osiguranika.

Od tog broja, 6.951 njih čeka na magnetnu rezonancu, ali je moguće da ih je više, jer nema listi za magnetnu rezonancu za najveću kuću zdravstva – Univerzitetski klinički centar Srbije.

Uglavnom, na MR predgled abdomena trenutno čeka 717 pacijenata, dojki 157, naviše njih čeka pregled glave 2.703, zatim kičmenog stuba – 2.330, pregled male karlice čeka 735, a pregled muskuloskeletnog sistema 309 pacijenata.

Koliko oni čekaju, zavisi od ustanove do ustanove i vrste pregleda, odnosno koji deo se snima.

Na VMA pregled glave čeka 22 pacijenata, i u proseku od dva do pet meseci. MR abdomena čeka 12 pacijenata i svi su zakazivani u decembru prošle ili u januaru ove godine za februar, mart i april ove. MR kičmenog stuba u ovoj ustanovi čeka 31 pacijent, upisani su na listu u decembru 2021. ili januaru ove godine a očekivani prijem im je od februara do maja ove godine.

U Opštoj bolnici u Užicu je četvoro pacijenata na listu za MR glave stavljeno 2. jula 2020. godine za 11. jul 2022. godine. Dakle, čekaće i više od dve godine. Ima pacijenata koji su na listu stavljeni u septembru 2019. a očekivano vreme prijema na pregled je februar ove godine. Deset pacijenata za MR abdomena zakazano je u maju i junu prošle za april i maj ove godine.

Svetliji primer je Opšta bolnica u Novom Pazaru. Na listi za MR glave 41 pacijent, i svi su zakazani krajem prošle i početkom ove godine za februar, mart i april ove godine. Isto je i sa MR kičmenog stuba.

U Požarevcu magnetnu rezonancu možete uraditi samo privatno

Požarevljani koji se zbog određenih zdravstvenih problema, a na predlog lekara specijaliste upućuju na magnetnu rezonancu još uvek nemaju mogućnost da je urade u Opštoj bolnici Požarevac.

Ukoliko ne žele da se nađu na nekoj od listi čekanja u državnim zdravstvenim ustanovama, magnetnu rezonancu mogu da urade u privatnim zdravstvenim ustanovama u Požarevcu.

Kako je za Boom93 rečeno u dva privatna dijagnostička centra koja u gradu postoje, nažalost svakog dana je sve više ljudi koji se javljaju kako bi uradili magnetnu rezonancu.

“Nakon zakazivanja magnetne rezonance, ista pacijentima bude urađena u roku od dva ili tri dana u zavisnosti od vrste koja se radi. Ukoliko rade magnetnu rezonancu sa kontrastom onda su pacijentima potrebne i određene analize iz krvi, tako da je to jedan deo pripreme, takođe ukoliko su dijabetičari postoji određena procedura za koju je potrebno dan ili dva”, naveli su za Boom93.

Na dnevnom nivou uradi se od 4 do 9 magnetnih rezonanci, a najviše pacijenata koji se jave ima potrebu za magnetnom rezonancom glave i kičme.

Cena magnetne rezonance  u privatnim dijagnostičkim centrima u Požarevcu kreće se od 9.950 do 21,500 dinara u zavisnosti od vrste koja se radi i od toga da li je potrebno uključiti i kontrast.

Opšta bolnica nema magnetnu rezonancu, prošle godine dobijen novi skener

Opšta bolnica Požarevac sredinom prošle godine dobila je novi skener, kojim će prema rečima direktora, Danka Nikolića biti pokrivene potrebe pacijenata iz celog okruga.

Foto:Boom 93/S.Lisac

„Sa ovim aparatom mogu mnogo preciznije da se rade određene stvari i neke koje nisu izvodljive da se urade na starom aparatu novim će moći da se uradi. Ono što se očekuje je izgradnja prostora gde će biti smešten novi aparat“, rekao je tada Nikolić.

Vrednost novog skenera je 49.140.000 dinara.

Nikolić je naveo da će i postojeći skener biti u funkciji za noćni rad i hitne slučajeve, ali da će osoblje bolnice sa novim aparatom biti u mogućnosti da uradi brojne analize bez slanja pacijenata u druge zdravstvene institucije.