Društvo

Mihajlović: Ne postoji opasnost od nestašice naftnih derivata na srpskom tržištu

Foto: Boom93/MMV

Foto: Boom93/MMV

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović izjavila je da ne postoji opasnost od nestašice naftnih derivata na srpskom tržištu i da novi paket sankcija Evropske unije (EU) kojim se zabranjuje uvoz ruske sirove nafte neće uticati na stabilnost snabdevanja.

Mihajlović je naglasila da je uvoz sirove nafte preko Jadranskog naftovoda najisplativija i najodrživija opcija za Srbiju, saopštilo je Ministarstvo.

Sa stanovišta snabdevanja naftom našeg tržišta neće biti problema, jer smo i do sada uvozili sirovu naftu iz drugih zemalja preko Jadranskog naftovoda, ne samo rusku, a NIS je jedini uvoznik sirove nafte i nastaviće da snabdeva rafineriju u Pančevu potrebnim količinama, ali će se razlikovati proporcija, objasnila je ona.

Imamo oko 20 odsto domaće nafte, a ostalih 80 odsto biće neruska nafta, rekla je Mihajlović i objasnila da NIS ima dogovor da ono što je poručio, a ruska je nafta, prolazi kroz JANAF do 5. decembra, a posle tog datuma će kroz isti naftovod nastavljati da uvozi nerusku naftu.

Mihajlović je rekla da je izgradnja naftovoda do Mađarske mogućnost koju je i Ministarstvo rudarstva i energetike uvrstilo u svoj investicioni plan, ali da je potrebno uraditi analize i videti da li postoji ekonomska opravdanost.

Najodrživije i najekonomičnije za Srbiju je da sirovu naftu dobija preko JANAF, to je i dalje najbolja opcija za nas, a izgradnja naftovoda do Mađarske, što je prva varijanta i koja bi koštala između 70 i 180 miliona evra, ili do Albanije, preko Severne Makedonije, što predstavlja drugu opciju, za sada su samo mogućnosti, predočila je ona.

Sve drugo su idejna rešenja, nema opipljive analize, nisu donete nikakve odluke, to je samo potencijalna mogućnost da imamo različite rute snabdevanja naftom, zaključila je Mihajlović.

Mihajlović je, učestvujući na konferenciji “Žene kao nosioci ruralne ekonomije”, rekla da je mnogo žena u Srbiji kojima su potrebni nada, podrška i ohrabrivanje da krenu na put sopstvenog osnaživanja i osamostaljenja.

Neću govoriti o statistici, ona nije dobra, ali podatak koji me je porazio, pored toga da 60 odsto žena na selu nema pravo na penziju, jeste da 92 odsto žena nema nijedan kvadratni metar, a kamoli hektar zemlje u svom vlasništvu, dodala je ona.

One nemaju pravo na imovinu, platu, upravljanje. Jedino imaju pravo da rade, najčešće za hranu i smeštaj. Želimo da uradimo akcioni plan za njihovo osnaživanje, a s druge strane da pokušamo da dinamički budemo brži, rekla je Mihajlović.