Društvo

Minimalac možda veći i za 5.000 dinara: I dalje nedovoljno da se preživi

FOTO: R. Momirović/Boom93

FOTO: R. Momirović/Boom93

Rast cena, ubrzan posledicama rata u Ukrajini, osetno je smanjio kupovnu moć građana. Naročito onih sa najmanjim primanjima.

Iz vrha države najavljuje se značajno povećanje minimalca, od 12 do možda čak 14 odsto, što znači da bi minimalna zarada bila viša za pet hiljada dinara. Ipak, pitanje je da li će to biti dovoljno, ako se ima u vidu da je i inflacija već dvocifrena.

Minimalna plata u Srbiji ni pre rasta inflacije nije bila dovoljna da pokrije trošak makar minimalne potrošačke korpe ali se poslednjih godina ta razlika se makar smanjivala. Tako je u martu ove godine minimalac iznosio 37.000 dinara, dok je minimalna potrošačka korpa koštala 5.500 dinara više. Pet godina ranije, najmanja zarada je bila oko 24.000, a minimalna korpa 36.000 dinara, što znači da je onima sa najmanjim primanjima bila potrebna jedna i po plata samo za podmirivanje najosnovnih potreba.

Međutim, poslednji iznos minimalne zarade, dogovoren je još u decembru prošle godine, pa sindikati traže da se utvrdi novi iznos. Prosečna minimalna neto zarada zaposlenog, uvećana je od januara za 9,4 odsto i ona za prosečan mesečni fond od 174 sata rada, iznosi 35.012 dinara, odnosno poslodavac je dužan da jedan radni sat plaća minimum 201,22 dinara.

Predsednik države je najavio povećanje, ovog puta na teret države. Aleksandar Vučić je rekao da bi povećanje minimalca bio trošak za budžet od oko 300 miliona evra godišnje. On je naveo da će u narednom periodu biti predstavljen model po kojem će povišica biti sprovedena, a da se razmatra povećanje neoporezivog dela dohotka za poslodavce i dela doprinosa. Istakao je da će država pokušati da spusti sve poreze i doprinose na zaradu na nivo od 60,2 posto.

Više informacija možete pročitati OVDE.