Društvo

Nacionalni dan borbe protiv raka dojke

Foto: Pixabay ilustracija

Foto: Pixabay ilustracija

Mart je mesec kada se mnogobrojnim aktivnostima obeležava 20. mart – Nacionalni dan borbe protiv raka dojke. Na taj način se skreće pažnja javnosti na raspostranjenost bolesti i na podizanje svesti žena o značaju preventivnih pregleda u ranom otkrivanju bolesti. Kako su za Boom 93 rekli u Zavodu za javno zdravlje Požarevac, za danas nema planiranih i organizovanih aktivnosti kako bi se obeležio ovaj dan.

Za Radio Boom93 Ana Jovanović direktorka Zavoda za javno zdravlje je navela da poziva sve žene koje pripadaju životnoj dobi od 50 do 69 godina da jednom u dve godine urade preventivni pregled na skrinig karcinoma dojki – mamografiju.

Kako je ranije za naš radio rekla doktorka Lakić, skrinig se u Domu zdravlja organizuje od 2016. godine, to je preventivni pregled, a suština jeste da se bolest što ranije otkrije kako bi postojala mogućnost za stopostotno izlečenje.

Prema njenim rečima akcenat treba staviti na primarnu prevenciju gde spadaju zdrava ishrana sa što manje aditiva, fizička aktivnost, dok je sekundarna prevencija organizovani skrining koji se sprovodi u populaciji od 50 do 69 godina. Oko 11.000 žena je obuhvaćeno ovim skriningom do sada.

Kada se otkrije na vreme, rak dojke je izlečiv u preko 90% slučajeva. Samim načinom lečenja, koje je kraće i efikasnije, podiže se kvalitet života obolelih i lečenih žena.

Rak dojke predstavlja vodeći uzrok obolevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji širom sveta. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, u svetu se godišnje registruje skoro 1.700.000 obolelih žena, dok od iste bolesti svake godine umre preko pola miliona njih. Prema najnovijim procenama SZO i Međunarodne agencije za istraživanje raka, samo u Evropi je obolelo više od pola miliona žena od raka dojke. Procenjena stopa obolevanja u Evropi je iznosila 74,4/100.000 žena. Srbija se sa procenjenim stopama nalazi na 20. mestu u odnosu na 40 evropskih zemalja. Žene u Srbiji se nalaze u srednjem riziku obolevanja od ove vodeće maligne lokalizacije.

Rak dojke je vodeći maligni tumor u obolevanju i umiranju kod žena u Srbiji. Prema poslednjim podacima Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut”, u Republici Srbiji je registrovano 4494 novoobolelih i 1766 umrlih žena od raka dojke. Stopa obolevanja od raka dojke kod žena u Republici Srbiji iznosila je 67,2 na 100.000, a stopa umiranja 20,7 na 100.000 žena.

U odnosu na prethodni period, zabeležen je porast uzrasno-specifičnih stopa obolevanja od 40. godine života, a najviše stope obolevanja su zabeležene u najstarijim uzrastima – od 60. do 74. godine života.

Kada govorimo o umiranju od malignih tumora dojke primećuje se blagi porast već u uzrastu od 45. godine, ali najviše stope umiranja su i dalje u uzrastima od 55. do 74. godine života.

Visoke stope obolevanja u uzrastima od 55. do 74. godine prate u istim uzrastima i visoke stope umiranja, što najverovatnije govori o kasnom javljanju žena tog uzrasta, kada je maligna bolest već u uznapredovalom stadijumu, odnosno već su prisutne udaljene metastaze na susednim organima.