Društvo

Nestašica antibiotika: Kakva je situacija u apotekama u gradu?

FOTO: Ilustracija/Pixabay

FOTO: Ilustracija/Pixabay

U apotekama u Srbiji određeno vreme vlada nestašica antibiotika na bazi penicilina. Teško se mogu naći u državnim, ali i u privatnim apotekama. Boom93 je proveravao kakva je situacija u državnim i privatnim apotekama u Požarevcu i da li ima potražnje za antibioticima.

“Situacija nije toliko loša, zahvaljujući zalihama koje smo imali. Sve do ovog momenta imamo hemomicin sirupe, ali i cefaleksin, kao i makrolitnih antibiotika. Takođe, trenutno ima i sirupa panklav, amoksliklav i pancef”, navodi za Boom93 Jasmina Milovanović, iz Apotekarske ustanove Požarevac.

Dodaje da novu isporuku očekuju sutra, ali i da se stabilizacija tržišta očekuje do kraja meseca, kao i da nestašica verovatno ima u nekim sredinama, ali da apoteke koje pripadaju Apotekarskoj ustanovi Požarevac nisu imale problema sa antibioticima u prethodnom periodu.

Tokom prazničnih dana povećana potražnja za antibioticima

Visoke temperature koje su obeležile kako kraj prošle tako i početak nove godine, doprinele su razvoju određenih virusa koji nisu karakteristični za ovaj period godine.

“Visoke temperature dovele su do pojave virusa koji ne bi trebalo da se javljaju u ovo doba godine, ali vremenske prilike su takve da je povećana potražnja trenutno za određenim antibioticima. Međutim, situacija nije toliko dramatična, jer za sada imamo većinu antibiotika i sirupa. Uglavnom se u novembru povlači veća količina antibiotika kako bismo “izgurali” zimsku sezonu”, navodi Milovanović.

Što se tiče privatnih apoteka, u onima koje smo kontaktirali, kažu da je potražnja za antibioticima povećana od početka januara, da pojedinih sirupa trenutno nema, ali da postoje zamene koje mogu da se koriste.

Naglašavaju i da je za izdavanje antibiotika, pacijentima neophodan izveštaj lekara.

Protekle nedelje apotekama u Srbiji je isporučeno 70.000 amoksiklava, a u januaru će se nastaviti proizvodnja sinacilina. Pozivaju da se ne prave zalihe i ne podiže panika. Saglasni su sa apotekarima – cena lekova moraće da se menja.

„Srbija redovno plaća svim dobavljačima i svim državama iz kojih oni uvoze i pratimo redovno porast cena. Da li postoji potreba za porastom cena – postoji zbog porasta cene sirovina, transporta, energenata, sekundarne ambalaže. Čak je ambalaže poskupela više nego sirovine i to je nešto što morate redovno da pratite tržište, da analizirate“, kaže direktorka RFZO Sanja Radojević Škodrić.

Analizu su evropski proizvođači radili još u septembru i upozorili da će biti problema sa lekovima. Situacija je kulminirala u decembru, kada je u Nemačkoj zabeleženo da se više od 300 lekova jedva može naći, a gotovo je nemoguće bilo kupiti obične sirupe za decu na bazi ibuprofena i paracetamola. Slično je i u Italiji, Švajcarskoj, Francuskoj.