Društvo

Nikolić: Pacijentima omogućeni moderni uslovi lečenja, novom bolnicom dobijaju svi

FOTO: N. Stojićević/Boom93

FOTO: N. Stojićević/Boom93

Projekat prekogranične saradnje Rumunije i Srbije, Zajednička inicijativa Srbije i Rumunije u borbi protiv raka u pograničnom području, u okviru kog je dobijena oprema i sredstva za opremanje nove bolnice privodi se kraju, dok se svečano otvaranje nove bolnice očekuje krajem ovog meseca.

“Ovim projektom dobijaju svi, bolnica dobija nove uslove za rad, pacijenti dobijaju moderne uslove za smeštaj i lečenje. Takođe, dobićemo softvere gde će biti olakšana komunikacija sa Rumunijom i Evropskom unijom”, naveo je director bolnice Danko Nikolić.

Kako je rekao, preko ovog projekta obezbeđuju se fizički uslovi za lečenje pacijenata, podiže se nivo u operacionim salama, kao i da se bolnica poveže sa još 12 bolnica u Srbiji.

Baner Boom93 Android aplikacija

“Novina je da će u nekom budućem periodu operacije biti snimane tako da će postojati mogućnost da se tokom operacije uključi neko od konsultanata”, navodi director.

Deo opreme za novu bolnicu je stigao, dok se narednih dana očekuje da stigne i oprema za tri operacione sale.

Ferenc Vicko, državni sekretar u Ministarstvu zdravlja navodi da je poseban cilj ovog projekta poboljšanje dijagnostike i lečenje malignih bolesnika celog regiona.

“Ideja Ministarstva zdravlja je da pacijenti koji boluju od malignih tumora ne budu lečeni samo na tercijarnim nivoima, već da to pokušamo da spustimo i na sekundarni nivo i zbog toga što tih pacijenata ima zaista mnogo, negde oko 40.000 novih pacijenata u Srbiji. Želimo da pacijent bude lečen što bliže svom prebivalištu, jer nam je cilj da ishodi onkoloških pacijenata budu što bolji”, kaže Vicko.

FOTO: N. Stojićević/Boom93

Projekat se zasniva na konceptu personalizovane medicine, a primarni cilj je da umreži medicinske ustanove regiona.

Projekat se finansira od strane Evropske unije kroz INTERREG IPA Program prekogranične saradnje između Rumunije i Srbije, a pored Opšte bolnice u Požarevcu i Ministarstva zdravlja, partneri na projektu su i Urgentni klinički centar “PiusBranzeu” iz Temišvara – Centar za genetske i celularne terapije u lečenju karcinoma “ONCOGEN” i Županijska bolnica u Rešici iz Rumunije. Čitav projekat biće ukupno finansiran sa blizu 11,7 miliona evra. Rumunija i Srbija ovim prekograničnim projektom, od strateškog značaja za obe države, kreću u zajedničku borbu protiv raka i efikasnije lečenje kancerogenih oboljenja.

Pored efikasnije prevencije raka i savremenog načina lečenja, najvrednija stvar koju će Požarevljani i građani u okrugu dobiti je kompletno završena nova bolnička zgrada Opšte bolnice.

Opšti cilj projekta je promovisanje saradnje u oblasti onkologije između medicinskih ustanova sa obe  strane granice, kako bi se omogućio pristup savremenim i efikasnim zdravstvenim uslugama za sve onkološke pacijente koji žive u regionu.

Konkretne aktivnosti, pored uspostavljanja mreže između bolnica, usmerene su i na nadogradnju postojeće IT opreme i izradu softverskog alata koji će pomoći onkolozima da izaberu bolju terapijsku strategiju za čvrste tumore (dojke, kolena, pluća), jer da bi se postigao željeni rezultat neophodno je poboljšati medicinsku i tehničku ekspertizu medicinskog osoblja svih bolnica koji su obuhvaćeni projektom.