Društvo

Nova.rs: Srbija se u jednom danu zadužuje za 1,9 milijardi evra

FOTO: Youtube screenshot

FOTO: Youtube screenshot

Dalja zaduživanja Srbije, izmedju ostalog za servisiranje dugova Srbijagasa i nastavak radova na auto-putu Pojata-Preljina, stigla su danas na dnevni red Skupštine i ako budu izglasana u jednom danu će ukupan državni dug biti uvećan za 1,9 milijardi evra, piše portal Nova.rs.

Na dnevnom redu vanredne sednice Skupštine Srbje izmedju ostalog nalaze se predlozi ugovora o dodatnom zaduživanju i garancijama koje Vlada Srbije daje javnim preduzećima.

Država će se samo kod kineskih banki zadužiti za čak 745 miliona evra, navodi portal.

Baner Boom93 Android aplikacija

Jedan kredit Srbija uzima od Export-import banke. Ta pozajmljena sredstva trebada koriste Fruškogorski koridori za Projekat izgradnje brze saobraćajnice na relaciji Novi Sad-Ruma.

Drugi kredit Srbija uzima od Kineske banke, ogranka iz Madjarske.

Država će takodje biti garant kredita koji Srbijagas uzima od nekoliko banaka. Reč je o iznosu od čak 150 miliona evra.

Takodje će država uzeti i projektni zajam od Banke za razvoj Saveta Evrope, za realizaciju Centra za obuku za dualno obrazovanje i to u iznosu od 20 miliona evra.

Multilateralna agencija za garantovanje investicija biće još jedan zajmodavac, a kredit od čak 400 miliona evra iskoristiće se za finansiranje odredjenih gradjevinskih usluga kompanije „Bechtel Enka UK Limited“, kao i za potrebe privrednog društva Koridori Srbije, u vezi sa daljom izgradnjom koridora auto-puta E-761, deonice od Pojata do Preljine.

Još neki od milionskih zajmova koji će biti odobreni u samo jednom danu, biće iskorišćeni za prečišćavanje otpadnih voda centralnog kanalizacionog sistema Beograda, realizaciju programa čvrstog otpada, kao i za realizaciju druge faze Programa za otpornost na klimatske promene i navodnjavanje u Srbiji.

Prema rečima ekonomiste Gorana Radosavljevića, kreditne kamate su trenutno svuda niske, pa tako kod Kineza iznose dva do tri odsto.

„Ipak, zaduženje kod Evropske investicione banke je 0,5 odsto, čak i niže od toga. Ako se pitate zašto se onda zadužujemo u kineskim bankama, objašnjenje je jednostavno – ne postoji kontrola bilateralnog zaduživanja, oni su spremni da daju novac za šta god je potrebno“, ocenio je Radosavljević.

Dodao da su tzv. „robni krediti“ drugi razlog za zaduživanje u kineskim bankama jer davanjem novca učestvuju u direktnoj gradnji onoga što je razlog pozajmice.

„Za razliku od kineskih, kada se zadužujete kod velikih svetskih institucija, proces je mnogo kompleksniji“, rekao je Radosavljević i istakao da su ti krediti jeftiniji, ali da državi očigledno ne odgovara da se ovako zadužuje.

Kako je objasnio, na Zapadu se, osim kontrola potrošnje kredita, zahtevaju i neki drugi uslovi, koji se uglavnom tiču demokratije, a država očigledno nije spremna da se time bavi.

„Isto je kao kada se gradjani odlučuju za keš kredite, a ne neke druge. Kada uzimate keš kredit, ne pitaju vas ništa dokle god vraćate dug“, rekao je Radosavljević.