Društvo

Nove cene mesa pred Uskrs, kolike su trenutne cene u marketima u Požarevcu?

FOTO:Ilustracija/Pixabay

FOTO:Ilustracija/Pixabay

Cene mesa u proteklih godinu dana porasle su za oko 20%, a za koliko i kada će biti nova korekcija cene, ne samo mesa već i prerađevina, videće se u narednom periodu, budući da je još uvek na snazi <a href="https://rs.n1info.com/biznis/vlada-odlucila-cene-namirnica-zamrznute-jos-tri-meseca/" target="_blank" rel="noopener"><strong>Uredba o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica</strong></a> koja važi 3. maja.

Prema rečima Zorana Matijevića, potpredsednika Privredne komore Srbije, meso je u Evropskoj uniji u proteklih mesec dana poskupelo između 40 i 50% pa će zbog te povišice domaći uvoznici morati da koriguju cene naviše, a za njima će to učiniti i ovdašnji klaničari, koji proizvodnju zasnivanju na tovu domaćih tovljenika.

“Od kada je počela kriza u Ukrajini cene mesa idu naviše u Evropi, što mora da se odrazi i na domaće tržište mesa u Srbiji. Za poskupljenje mesa nisu samo kriva dešavanja Ruska Federacija – Ukrajina, već su i znatno ranije, s pojavom pandemije, cene žitarica i goriva neprekidno rasle, što je dovodilo i do poskupljenja mesa i druge hrane“, navodi Matijević.

Baner Boom93 Android aplikacija

Koje su cene mesa u prodavnicama u Požarevcu?

U velikim tgovinskim lancima cene mesa se ne razlikuju mnogo, ali budući da prema Uredbi samo cena svinjskog buta ne može biti promenjena, ostale vrste mesa menjaju cene na nedeljnom nivou.

Tako za kilogram buta treba izdvojiti od 479 do 549 dinara, dok se krmenadle ili meso od vrata mogu naći u rasponu od 499 do 569 dinara u zavisnosti da li ga kupujete na akciji ili ne. Što se tiče piletine, za kilogram svežeg pileta treba izdvojiti od 199 do 249 dinara, dok se kilogram belog pilećeg mesa kreće I do 549 dinara za kilogram.

Rast cena pred praznike?

Kako navodi Matijević, potrošači mogu da očekuju više cene oko Vaskrsa i 1. maja, kada se meso zbog praznovanja više kupuje. U tom poskupljenju može biti, ali ne mora, i svinjski but. Zavisi da li će Uredba o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica, doneta još 15. novembra 2021. godine, biti produžena i posle 3. maja, do kada je na snazi. U svakom slučaju, Uredbom je obuhvaćen samo but, čiji je kilogram po velikim trgovinskim lancima od 450 do 640 dinara, a nije i drugo svinjsko meso, pa uvoznici i klaničari nemaju prepreku da cene mesa koriguju naviše.

On ističe da postoje šanse da piletina u narednom periodu bude više tražena u delu zemlje s muslimanskim stanovništvom, zbog skupe junetine, teletine i jagnjetine. Kilogram jagnjetine i junećeg buta sada košta oko 1.000 dinara, dok se celo pile u velikim trgovinskim lancima može kupiti po ceni od 220 dinara pa naviše.

Svinjetinu najviše uvozimo iz Španije

U spoljnotrgovinskoj robnoj razmeni u 2021. godini uveženo je 28.767 tona svinjskog mesa, u vrednosti 60,2 mil EUR, saopštila je za Dnevnik Privredna komora Srbije. Prema trenutno dostupnim podacima za 2022. godinu, u januaru je uvezeno svinjskog mesa u količini od 3.000 tona vrednosti 6 mil EUR. Meso iz uvoza uglavnom se koristi za proizvodnju mesnih prerađevina. Zemlje, prema vrednosti, iz kojih je ostvaren najveći uvoz su: Španija, Mađarska, Holandija i Hrvatska.

Inače, u svim prodavnicama u Srbiji od 1. aprila meso proizvedeno u našoj zemlji trebalo bi da ima oznaku „poreklom iz Srbije“.

Kako je Uredba o ograničenju cena osnovnih životnih namirnica na snazi do 3. maja, koja ograničava cenu svinjskog buta, to znači da građani mogu da očekuju poskupljenje ostalih mesa, naročito oko predstojećih praznika kada se potražnja za mesom povećava.