Društvo

NUNS, Koalicija za slobodu medija i ANEM: Ministarstvo kulture i informisanja zloupotrebilo instituciju nezavisnog medijskog stručnjaka

ilustracija/pixabay

ilustracija/pixabay

<div class="elementor-element elementor-element-ade14e8 elementor-widget elementor-widget-text-editor" data-id="ade14e8" data-element_type="widget" data-widget_type="text-editor.default"> <div class="elementor-widget-container"> <div class="elementor-text-editor elementor-clearfix"> <div class="font-medium post-intro-content content"> NUNS, Koalicija za slobodu medija i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) smatraju da je Ministarstvo kulture i informisanja zloupotrebilo instituciju nezavisnog medijskog stručnjaka. </div> </div> </div> </div> <div class="elementor-element elementor-element-b0d9f2f elementor-widget elementor-widget-theme-post-content" data-id="b0d9f2f" data-element_type="widget" data-widget_type="theme-post-content.default"> <div class="elementor-widget-container"> <div class="hidden md:w-2/12 md:block social-share-sticky"></div> </div> </div>

Nezavisno udruženje novinara Srbije (UNS), Koalicija za slobodu medija i Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) smatraju da je Ministarstvo kulture i informisanja zloupotrebilo instituciju nezavisnog medijskog stručnjaka.

Kako navode, to se dogodilo na čelu sa ministarkom Majom Gojković, što je nastavilo da urušava već duboko zloupotrebljen sistem projektnog sufinansiranja medijskih sadržaja od javnog značaja odlukom da o budžetskom novcu za republičke medijske konkurse većinu u komisijama obezbedi novinarskim i medijskim udruženjima čija je glavna svrha postojanja raspodela novca medijima bliskim vlastima u lokalnim sredinama.

 

Baner Boom93 Android aplikacija

„Ovog puta Ministarstvo i ministarka Gojković odlučili su da oforme komisije tako da u njih uvrste jedan broj navodno nezavisnih medijskih stručnjaka, a koji su inače na predlog takvih udruženja kandidovani ili članovi komisija za raspodelu novca za medijske sadržaje upravo u lokalnim sredinama“, navodi se u saopštenju.

NUNS, UNS, Koalicija i ANEM u julu 2021. godine skrenuli su pažnju javnosti da je Ministarstvo na čelu sa Majom Gojković u Radnu grupu za izradu medijskih zakona rešilo da uvrsti, kako su naveli, „novinska udruženja PROUNS, Komnet, Društvo novinara Srbije, Asocijaciju radio televizija Srbije, Društvo novinara Vojvodine i Udruženje medija i medijskih radnika“.

„Tada smo jasno rekli da pojedine organizacije pod tim nazivom ne postoje, nemaju kontakt podatke, aktivne veb sajtove, ne mogu da kažu koliko članova imaju, odnosno koje organizacije ulaze u sastav udruženja, kao i da se isti ljudi kao funkcioneri u jednim, pojavljuju i u drugim organizacijama.“

UNS, Koalicija i ANEM smatraju da je Ministarstvo ovakvim postupcima blizu da označi kraj sistema projektnog sufinansiranja medijskih sadržaja koji je u Srbiji u dobroj veri ustanovljen 2014. godine.

UNS, Koalicija i ANEM kažu da će danas poslatu Ministarstvu kulture i informisanja zahtev po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja u kom traže imena i profesionalne biografije svih pristiglih kandidata za članstvo u ovogidišnjim komisijama.

Analizom tih podataka, kako tvrde, biće u prilici da javnost upoznaju ko su bili kandidati, a ko je odlukom Ministarstva odabran da odlučuje o budžetskom novcu namenjenom medijskim sadržajima od važnosti za javnost i građane Srbije.