Društvo

Obeležavanje Svetskog dana reka: Prethodne dve godine obeležilo zagađenje i pomor ribe u reci Pek

reka ilustracija/ pixabay posledice po životnu sredinu

reka ilustracija/ pixabay posledice po životnu sredinu

Svetski dan reka obeležava se svake godine 14. marta i posvećen je podizanju svesti o značaju reka i očuvanju njihovog ekosistema. Reke su od vitalnog značaja za život na Zemlji, one nam obezbeđuju vodu, hranu, energiju i čiste vazduh. Međutim, zbog ljudskih aktivnosti, mnoge reke u svetu su ugrožene i zagađene.

Reke su danas suočene sa mnogim izazovima, kao što su klimatske promene, zagađenje, uništavanje prirodnih staništa, prekomerna eksploatacija i drugi ljudski uticaji.

Svetski dan reka predstavlja priliku da se podsetimo koliko su reke važne za našu planetu i za živote mnogih ljudi. Takođe, ovo je dan kada se skreće pažnja na potrebu da se sačuvaju i očuvaju reke i njihova okolina. Ove akcije su neophodne ne samo zbog toga što reke pružaju važne ekonomske i društvene resurse, već i zbog toga što one igraju ključnu ulogu u održavanju biodiverziteta i ekološke ravnoteže.

Reke su neophodne za život mnogih životinja i biljaka koje naseljavaju njihove obale i korito, a takođe su važne i za ljude. One obezbeđuju vodu za piće, zalivanje useva, proizvodnju hrane i proizvodnju energije. Osim toga, reke su i mesta za odmor, rekreaciju i turizam.

Prema rečima Marka Angeloa, osnivača Svetskog dana reka, „reke su arterije naše planete, one su linije života u pravom smislu tih reči.“ Ipak, uprkos ovoj jasnoj metafori, gotovo u svakoj državi, reke nailaze na mnoštvo opasnosti, i samo uz naše aktivno angažovanje možemo da obezbedimo rekama zdravlje u godinama koje dolaze.

U Srbiji, reke su od vitalnog značaja za život mnogih ljudi, a takođe su važne i za turizam i privredu zemlje. Međutim, reke u Srbiji su suočene sa ozbiljnim problemima zagađenja, uglavnom zbog otpada koji se baca u njih. Otpad iz industrije, poljoprivrede i gradova, kao i prekomerna upotreba pesticida i drugih hemikalija, dovode do ozbiljnog zagađenja reka u Srbiji.

Podsetimo, u martu 2021. godine reka Pek je poprimila mutnu, crvenu, bakarnu i zelenu boju na teritoriji opštine Golubac pa je došlo je do pomora ribe u toj reci. U izjavi za Boom93, ekološki aktivista Aleksandar Stefanović navodi da su prema njegovom mišljenju uzroci neodgovornost i ispuštanje nepoznatih zagađujućih materija iz postrojenja za preradu otpadnih voda hladnjače koja se nalazi u naselju Braničevo.

U razgovoru za Boom93 Ivan Rajičić predsednik opštine Kučevo, kaže da je u novembru 2022. godini problem sa zagađenjem reke Pek rešen.

Takođe, prošle godine na snimku koji je na društvenoj mreži Fejsbuk objavio ekološki aktivista Nikola Krstić iz Pokreta “Tvrđava” iz Smedereva, može se videti kako se otpadne vode iz glavnog ispusta Železare HBIS Smederevo slivaju direktno u reku Ralju u ovom gradu. Voda je bila crvene boje i prema njegovim tvrdnjama ona je puna teških metala, o čemu je Boom93 pisao.

 

Svaki pojedinac može da doprinese borbi protiv zagađenja reka i očuvanju ovih vitalnih ekosistema. To može uključivati i volonterske akcije, podršku ekološkim organizacijama, održavanje lične higijene i odgovorno odlaganje otpada. Reke su važne za naše opšte dobro, a njihovo očuvanje je ključno za održavanje ekosistema, biodiverziteta i ljudskog zdravlja. Svetski dan reka nam pruža priliku da se ujedinimo u borbi za očuvanje reka i da podignemo svest o njihovom značaju, kao i izazovima sa kojima se suočavaju.