Društvo

OŠ „Miloš Savić” iz Lučice pobednik takmičenja u okviru projekta „Mala škola reciklaže”

Foto: J. Milenković/Boom93

Foto: J. Milenković/Boom93

Učenici osnovne škole „Miloš Savić” iz Lučice sakupili su najviše reciklažnog materijala i pobedili na takmičenju u okviru projekta „Mala škola reciklaže”, koji je pokrenula kompanija „Bambi” u saradnji sa „Sekopakom”, operaterom za upravljanje ambalažom i ambalažnim otpadom.

Na edukativnom takmičenju učestvovalo je oko 4200 đaka osnovnih škola u Požarevcu.

„Oni su se edukovali, učili su kako treba skladištiti otpad, a nadamo se da će svoju probuđenu svest prenositi na starije sugrađane i da ćemo svi doprineti da grad Požarevac bude čist i da se otpad reciklira”, rekao je Ivan Jovanović, menadžer korporativnih poslova u Bambiju.

Foto: J. Milenković/Boom93

Kako kaže, u okviru projekta sakupljeno je oko pola tone otpada.

„Mislim da je jako važno da se ovakve akcije i dalje organizuju. Zaista je lepo i korisno da sami učenici rade na razvijanju ekološke svesti i da učestvuju u zaštiti životne sredine i neposredno i posredno, a i da njihovi roditelji i mi stariji učimo od njih”, rekao je Slaviša Stojadinović, direktor OŠ „Miloš Savić” Lučica.

Foto: J. Milenković/Boom93

Školama koje su učestvovale u akciji uručene su zahvalnice.

Foto: J. Milenković/Boom93

U ulici Jovana Šerbanovića, preko puta Doma zdravlja Požarevac, postavljeno je reciklažno ostrvo, odnosno tri kontejnera, od kojih je jedan za PET plastiku, drugi za papir i karton, a treći za limenke. Reciklažno ostrvo postavljeno je u okviru projekta „Reciklažom za čistiji Požarevac”, koji takođe sprovode ove dve kompanije.

Prema rečima Violete Belanović, generalne direktorke kompanije Sekopak, ovo je početak saradnje sa gradom Požarevcom.

Foto: J. Milenković/Boom93

„Otpad koji se ovde sakupi će ići na razvrstavanje, zatim na baliranje i na reciklažu. U zavisnosti od toga kakva imamo reciklažna postrojenja u državi, nešto se reciklira ovde, a nešto mora da se izveze u inostranstvo”, rekla je Belanović.

U Srbiji, kako kaže, postoji reciklaža papira, kartona i PET plastike, ali ne postoji reciklaža za aluminijum i limenke, te se taj otpad izvozi.