Društvo

Ovo su destinacije koje možete posetiti tokom uskršnjih praznika

FOTO: M. Veljković/Boom93

FOTO: M. Veljković/Boom93

Uskršnji praznici se približavaju, a Boom93 vam predlaže nekoliko destinacija u Braničevskom okrugu, koje možete posetiti tokom neradnih dana.

Neradni dani za uskršnje praznike biće od petka, 14. aprila, do ponedeljka, 17. aprila.

Srebrno jezero

Srebrno jezero, veštačko jezero na desnoj obali Dunava, predstavlja nekadašnji rečni rukavac, koji je danas zatvoren dvema branama. Nalazi se na 29km od Požarevca, odnosno na dva kilometra od Velikog Gradišta. Prosečne je širine oko 300 m, a prosečne dužine od 14 km.

Južno od jezera nalazi se ušće reke Pek u Dunav, poznato po svom obrnutom toku tokom visokog vodostaja, a u blizini su i tvrđave u Golupcu i Ramu. Jedna od aktivnosti koja se nudi jeste plovidba brodom Silver Star. Brod polazi iz marine Srebrnog jezera i plovi na tri destinacije: Golubac, Ramska tvrđava i ušće reke Pek. Krstarenje na ruti Srebrno jezero – Ušće Peka traje sat i po vremena, a cena karte iznosi 700 dinara. Krstarenje drugim dvema rutama traje 3 sata, a cena karte iznosi 1200 dinara.

Golubačka i Ramska tvrđava

Golubačka i Ramska tvrđava istorijski su lokaliteti u blizini Srebrnog jezera.

FOTO: Boom93/N.Stojićević

Golubačka tvrđava podignuta je na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, na mestu gde Dunav, najširi u svom toku, prelazi u tesnac Karpatskih planina. Tvrđava je predstavljala važno srednjovekovno vojno pogranično utvrđenje, planski građeno zbog vojno-strategijskog značaja mesta. Nalazi se na ulazu u područje Nacionalnog parka Đerdap.

Ova srednjovekovna tvrđava građena je  lepezasto i sastoji se od tri dela: prednjeg, zadnjeg i gornjeg grada (sa citadelom). Čini ga ukupno 10 kula i dve velike kolske kapije. Ispred tvrđave je bilo civilno naselje, o čemu danas svedoče samo neki delimično istraženi objekti.

Tokom uskršnjih praznika, od 14. do 17. aprila, tvrđava Golubački grad radiće od 10.00 do 16.00 časova.

Cena ulaznice za osnovnu ponudu (ulazak u Kompleks, parking i poseta Tvrđavi, zona 1) iznosi 650 dinara za odrasle i 100 dinara za decu između 12 i 18 godina. Deca do 12 godina u pratnji roditelja ne plaćaju kartu. Cenu ulaznice za ostale zone možete pogledati na sajtu Tvrđave Golubački grad.

Ram je tvrđava na desnoj obali Dunava u istoimenom selu, udaljena 25 km od Požarevca odnosno 15 km od Velikog Gradišta.

FOTO: Marko Veljković/Boom93

Tvrđavu su sagradili Turci da bi osnažili odbranu granice između Smedereva i Golupca od ugarskih upada. Istorijski izvori govore da je današnja tvrđava delo Bajazita drugog. Pored Bajazita drugog, za ovu tvrđavu vezuju se i Romulov mlađi brat Rem, Atila Bič božji i grof baron Loprešti.

Tvrđava ima pet kula povezanih moćnim bedemima. Građena je kao prvo tipično artiljerijsko utvrđenje u Srbiji. Ona poseduje 36 topovskih otvora, što govori o njenoj velikoj moći, a poređenja radi valja istaći da tvrđava Kalemegdan u Beogradu ima samo 22 otvora.

Tvrđava neće biti otvorena za posete na Veliki petak, 14. aprila, i na Uskrs, 16. aprila. U ponedeljak, 17. aprila, tvrđava će biti otvorena od 10.00 do 18.00 časova. Cena ulaznica za pojedinačne posete je 300 dinara.

Viminacijum

Foto: Boom93/MMV

U okviru arheološkog nalazišta Viminacijum možete posetiti arheološki park, avantura park, mamut park, severnu glavnu kapiju legijskog logora, rimske terme, rimski amfiteatar, mauzolej u kojem je najverovatnije sahranjen rimski imperator Hostilijan, mamut park, Domus Scientiarum Viminacium i zanatski centar sa pećima za proizvodnju keramike i opeke. Cena ulaznica je 600 dinara. Radno vreme Viminacijuma je od 9 do 18 časova, a obilazak sa vodičem organizuje se na sat vremena.

Krupajsko vrelo

FOTO: Boom93/N.Stojićević

Krupajsko vrelo je kraško vrelo koje se nalazi u podnožju planine Beljanice, sa desne strane Krupajske reke, između sela Milanovac i Krupaja, oko 35 km od Žagubice. Temperatura vode kreće se od 9–11 stepeni. Lekovite vode termalnog izvora mešaju se sa hladnom izvorskom vodom Krupajskog vrela.

Krupajsko vrelo predstavlja jedan od najjačih kraških izvora u Srbiji i po morfologiji svog izvorišta, hidrološkim funkcijama i pratećim prirodnim obeležjima pripada grupi najreprezentativnijih gravitacionih vrela.

Krupajsko vrelo i ambijent u okolini od 9 hektara zaštićeni su  kao spomenik prirode od nacionalnog značaja Republike Srbije.

Manastir Rukumija

FOTO: A.Stepanović

Manastir Rukumija je srpski pravoslavni manastir koji se nalazi u ataru sela Bradarac i pripada Eparhiji braničevskoj.

Ne postoji nijedan zapis o Rukumiji pre 16. veka, pa se ne zna ni kada je sagrađena. Vezuje se za 14. vek i kneza Lazara. U turskim poreznim dokumentima s kraja 16. veka spominje se manastir, ali pod nazivom Vrtlište.

Prvi pomen i detaljni opis Rukumije ostavio je Maksim Ratković 1733. godine. Prema njegovim zapisima, crkva je posvećena Vaznesenju Gospodnjem, sazidana je od kamena i bila je zasvedena kamenim svodom. Krovni pokrivač bio je od crepa, imala je jedno zvono, a pored oltara i naosa crkva je imala i drvenu pripratu u kojoj je bio grob Martirija Sinajita, lokalnog sveca o kome se malo zna.

Prema narodnoj legendi postanak manastira vezuje se za narodnu pesmu „Bog nikom dužan ne ostaje” i stradanje sestre Jelice koje je opisano u njemu. Naime, na mestu gde su joj pale ruke nastao je manastir Rukumija.

Prema informacijama sa sajta Weather2umbrella, u petak i subotu temperatura će dostizati 15 stepeni, najtoplija će biti nedelja sa 16 stepeni, a najhladniji ponedeljak, kada će temperatura biti 11 stepeni. Za petak, nedelju i ponedeljak najavljuje se slaba kiša, dok će u subotu biti pretežno oblačno.