Društvo

Pašalić: Deca su izložena brojnim i različitim uticajima i opasnostima

Foto: printskrin

Foto: printskrin

&#8222;<strong>Tragični događaj u osnovnoj školi &#8216;Vladislav Ribnikar&#8217;, od kojeg ni kao društvo ni kao pojedinci još nismo počeli da se oporavljamo, pokazao je da deca moraju biti zaštićena od svake vrste nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja. Istovremeno, moraju biti osnažena da postanu svesna i svojih obaveza i prava koja drugi imaju u društvu</strong>&#8222;, izjavio je zaštitnik građana ZoranPašalić povodom 1. juna – Međunarodnog dana dece. &nbsp;

Pašalić je naglasio da se mnogo više pažnje mora posvetiti prevenciji i edukaciji dece i da svi moramo biti svesni koliko su deca u modernom društvu izložena brojnim i različitim uticajima i opasnostima, zbog čega njihova prava moraju biti zaštićena uvek i svuda. Prava dece se moraju poštovati i štiti u svakom momentu i na svakom mestu, ali i da deca treba da budu osnažena da pored svojih prava budu podjednako svesna i svojih obaveza.

Međutim, granica dečjih prava je tamo gde počinju dečije obaveze i obrnuto, stoga akcenat mora biti stavljen na vaspitanje, odnosno na ulogu roditelja i ulogu škole„, naveo je Pašalić.

Stupanjem na snagu Porodičnog zakona 2017. godine učinjen je pozitivni pomak u društvenoj demistifikaciji problema nasilja u porodici, te je drastično povećan broj prijava. U 2017. godini, broj dece žrtava zlostavljanja i zanemarivanja bio je 44, dok je prošle godine bilo 234 prijave, što je posledica velikog broja novih prijava  Centru za socijalni rad u Požarevcu. Centar smatra da je, između ostalog, potrebno posebno senzibilisati i obučiti predstavnike medija, jer njihovo informisanje javnosti o ovim slučajevima i problemu uopšte često predstavlja direktno kršenje Konvencije o pravima deteta i ugrožava interese dece, odnosno postupaka koji se sprovode, te proizvodi kontraefekat u otklanjanju društvene nevidljivosti ovog problema.

Međunarodni dan dece – 1. jun proglašen je 1925. godine u Ženevi na prvoj Svetskoj konferenciji o dobrobiti dece, a zvanično je usvojen u međunarodnoj zajednici 1950. godine i od tada se obeležava u mnogim zemljama, uključujući i Republiku Srbiju. Ovaj dan upućuje javnost na obaveze društva prema deci i na sve ono sa čime se deca suočavaju.