Društvo
Pčelari zabrinuti šta će biti sa pčelama ako dođe Rio Tinto
FotoTS /Dejan Stefanović predsednik Udruženja pčelara Požarevac
Udruženje Pčelara Požarevac kao najveće Udruženje u Braničevskom i Podunavskom okrugu i jedno od najvećih udruženja pčelara u Republici Srbiji deli zabrinutost zbog problema koji pčelari imaju u vezi mogućnosti iskopa određenih ruda, prevashodno litijuma na teritoriji Srbije, kao i raznih divljih deponija i zagađivača koji mogu izazvati ekološku katastrofu.
Poslednjih nedelja mnogobrojna Udružnja,ekološke organizacije i stručna javnost digli su svoj glas povodom iskopanja određenih ruda na teritoriji naše zemlje a koje mogu biti pogubne za ceo eko sistem i reke, zemljište, kao i za biljni i životinjski svet.
Iz Udruženja pčelara podsećaju da je Savez pčelarskih organizacija Srbije početkom avgusta održao tribinu u saradnji sa Udruženjem pčelara iz Loznice, o potencijalnim problemima pčelara usled otvaranja rudnika litijuma.
U cilju ukazivanja na probleme oko otvaranja rudnika litijuma, pčelarima su se obratili predstavnici lokalne samouprave Ispred SPOS-a govorili su predsednik dr Rodoljub Živadinović i član IO Branko Mijić, a stručne stavove iznele su gošće tribine prof. dr Milica Tomašević i prof. dr Ljiljana Tomović.
Cilj tribine bio je pronalaženje rešenja i zauzimanje zajedničkog stava po pitanju otvaranja rudnika litijuma. Tribini je prisustvovalo je više od 50 pčelara iz regiona.
Pčelari su se usaglasili da moraju saslušati predstavnike struke i nauke i uvažavati ih i raditi po njihovim uputstvima i savetima. Tribina je otvorila i pokrenula pitanje koje ne muči samo pčelare i druge poljoprivrednike, već i svakog odgovornog čoveka sa ovih prostora. Stav prisutnih pčelara je da najavljen rudnik donosi više štete nego koristi, sa predlogom da se projekat Rio Tinta zaustavi.
Predsednik Udruženja pčelara Požarevac i član nadzornog odbora SPOS-a, Dejan Stefanović takođe ukazuje na ovaj problem koji se tiče ne samo pčelara, već svih drugih poljoprivrednika koji obrađuju zemlju a u vezi sa mogućnosti iskopa određenih ruda ( prevashodno litijuma) na teritoriji Srbije kao i problem raznih divljih deponija širom okruga i Srbije.
„Izgleda da pčele i pčelarstvo prelaze u neku drugu fazu svog bitisanja na našoj planeti i da se sada sve razlikuje u postavkama osnovnog pčelarstva od onog što se radilo do samo pre par godina. Isto važi kako za nas na ovim prostorima, tako i svuda u svetu.Svet se globalno menja, a mi ne samo pčelari već i građani, moramo bez obzira na sve, da zaštitimo samu pčelu. Ako ona izgubi svoje tradicionalne paše (unište se trajno bagremove i druge šume ), to će značiti da u budućnosti neće biti ili će se drastično smanjiti, ne samo broj pčela na našem području, već i količine meda koje će se zbog promenjenih okolnosti godišnje proizvoditi. Bojim se da će se to odraziti i na druge grane poljoprivrede u tom slučaju.“ – rekao je Stefanović.
Neophodno da se u ovaj globalni problem uključi stručna javnost iz oblasti ekologije i zaštite životne sredine kao i stručnjaci za pčelarstvo koji će predstaviti pravu sliku o mogućoj ekološkoj katastrofi koja preti našoj zemlji ako se u budućnosti ne bude vodilo računa o divljim deponijama, otpadnim vodama kao i iskorišćavanju naših resursa.