Društvo

Pirotehnička sredstva utiču na kvalitet vazduha

Foto: pixabay/ilustracija

Foto: pixabay/ilustracija

Srbija i zemlje u okruženju imaju najzagađeniji vazduh u Evropi. Tome doprinosi i vatromet, posebno u novogodišnjoj noći. U nekim mestima u svetu vatromet je zabranjen, a taj trend se sve više ubrzava naročito nakon pandemije koronavirusa.

U novogodišnjoj noći u Požarevcu, pogotovo u trenutku kada je ispaljen vatromet, došlo je do naglog povećanog zagađenja vazduha.  Na aplikaciji Air care očitane su povišene vrednosti PM 10 čestica i to  preko 600 mikrograma po kubnom metru, odnosno desetostruko više od dozvoljenih vrednosti.

Foto: printscreen

Vatromet jeste sastavni deo proslava širom sveta. Međutim, Nemačka je jedna od zemalja koja je zabranila prodaju raketa i petardi za novogodišnju noć, piše Dojče vele.

S obzirom da su rakete i petarde napravljene od štetne plastike i hemijskih jedinjenja, vatromet ne samo da izaziva zagađenje tla, već može ozbiljno uticati na kvalitet vazduha koji udišemo.

„Kod vatrometa se dešava sagorevanje i kao i kod svakog sagorevanja nešto se emituje u vazduh. I naši proizvodi imaju te sitne čestice. Ali tu je pitanje upotrebe teških metala ili jedinjenja teških metala kao što su olovo, živa, hrom i tako dalje. Sve su to prirodne komponente, koje su se možda još uvek koristile u prošlom veku. Ali danas je to zabranjeno“, kaže za DW, Georg Alef iz firme Veko, vodećeg nemačkog proizvođača raketa i petardi.

Poslednji izveštaj Savezne agencije za životnu sredinu u Nemačkoj, kaže da se u ovoj zemlji vatrometom svake godine u atmosferu doda preko 2.000 tona čestica, 75 odsto baš 31. decembra.