Društvo

Plate od 2.500 evra lekarima: Delić kaže dobra ideja, ali do realizacije dug put

Boom93/M.Veljković

Boom93/M.Veljković

Profesor doktor Dragan Delić izjavio je u Novom danu da je ideja da lekari imaju plate 2.500 evra dobra, ali da mu iskustvo govori da je „od ideje do realizacije dug i trnovit put“. Ističe da je činjenica da lekari ne radi svi isti obim posla.

„Istu odgovornost, složenost posla, čak i značaj tog posla koji mi obavljamo. Mora da postoji sistem nagrađivanja zdravstvenih radnika na osnovu kriterijuma“, kaže on.

Ministarka zdravlja Danica Grujičić pravi plan po kome bi lekar opšte prakse trebalo da ima platu 2.500 evra. Delić kaže da se radi o dobroj ideji.

„Međutim, od ideje do realizacije, moje iskustvo govori, je dug i trnovit put. Problem je što više decenija u zdravstvenom sistemu ekonomija ne stanuje. Vi imate proklamovana prava osiguranika i ona su zaista maksimalna, a na drugoj strani imate prihode koji postoje u zdravstvenom sistemu, 42 odsto potrošnje u zdravstvenom sisemu mi finansiramo iz svog džepa, plaćamo preglede kod privatnika, laboratorijske analize, lekove… To nema ni u jednoj evropskoj zemlji“, kaže on.

Ističe da je činjenica da lekari ne radi svi isti obim posla.

„Istu odgovornost, složenost posla, čak i značaj tog posla koji mi obavljamo. Mora da postoji sistem nagrađivanja zdravstvenih radnika na osnovu kriterijuma“, kaže on.

Kako je rekao, on nikad ne govori o reformi.

„To je potrošen termin. Govorim o novoj zdravstvenoj politici. Mislim da je ovoj zemlji potrebna nova zdravstvena politika. Naša profesija zahteva stalno preispitivanje, naša profesija je neuporediva profesija. To je prfoesija koja ima fantastičan značaj. Tri stuba svakog razvojnog društva, pametnog, su zdravlje populacije, prirodni priraštaj i obrazovanje, u sva tri stuba involvirani su lekari“, kaže on.

Ističe da „nema razvoja jednog društva ako nema kvalitetnog, bezbednog, dobrog zdravstvenog sistema“.

„Srbiji nedostaje zrela politička procena“, kaže.

Prema njegovom mišljenju, „dopunski rad je iznuđeno rešenje i nije dobro rešenje“.

„Ljudi već plaćaju svoj doprinos za zdravstveno, pored toga što plaćaju, još moraju i kod privatnika da plate. Lekar koji radi kod privatnika mora da ima energiju za tako nešto, znači da negde mora da se štedi“, kaže.

Ukazao je i na „nepravilnu distribuciju zdravstvenih radnika“.

„Od ukupnog broja lekara u Srbiji, 60 odsto radi u Beogradu i Vojvodini. Kad nemate lekare, učitelje, manje sredine se gase. Te ljude treba stimulisati, ne može on da ima istu platu kao neko u DZ Vračar, mora da dobije stan, prostor…“, kaže Delić.