Društvo

Počela izgradnja gasovoda izmedju Srbije i Bugarske

Dimitrovgrad, 1.02.2022. –  Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstava i energetike Zorana Mihajlovic rekla je danas, na pocetku radova na izgradnji gasnog interkonektora Nis-Dimitrov

Dimitrovgrad, 1.02.2022. – Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstava i energetike Zorana Mihajlovic rekla je danas, na pocetku radova na izgradnji gasnog interkonektora Nis-Dimitrov

Izgradnja gasnog interkonektora izmedju Srbije i Bugarske počela je danas na delu gasovoda od Niša do državne granice kod Dimitrovgrada, a rok za zavšetak radova je oktobar 2023. godine

Početku radova prisustvovali su premijerka Srbije Ana Brnabić, ministar energetike Bugarske Aleksandar Nikolov, ministarka rudarstva i energetike Srbije Zorana Mihajlović, ministarka za evropske integracije Srbije Jadranka Joksimović, šef Delegacije EU u Srbiji Emanuel Žiofre, direktor Srbijagasa Dušan Bajatović, kao i predstavnici Jugorosgasa i Bulgartransgasa i Evropske investicione banke.

Premijerka Srbije Ana Brnabić rekla je da je taj projekat planiran 2015. godine i da je jedan od prioritetnih projekata EU.

Baner Boom93 Android aplikacija

„Interkonektor će biti dodatna veza Srbije sa Bugarskom i obezbediće sigurnost snabdevanja gasom i diversifikaciju izvora snabdevanja, kao i dalje širenje mreže“, rekla je Brnabić.

Dodala je da će ta dodatna gasna interkonekcija, uz podršku EU, značiti i kvalitetniji život svih gradjana, a posebno iz istočne i južne Srbije kao i dolazak novih investitora, otvaranje novih radnih mesta i najkonkretniju borbu za čistiji vazduh.

Ona je rekla da u projektu učestvuju i domaće firme „čime se jača domaća operativa“.

Šef Delegacije i ambasador EU u Srbiji Emanuel Žiofre ocenio je da je taj projekat još jedan korak u povezivanju Srbije i EU.

Važan je, prema njegovim rečima, i zbog energetske sigurnosti i čistijeg vazduha za gradjane.

„Obnavljamo ambiciju da započnemo energetsku tranziciju u pravcu ozelenjavanja ekonomije bez obzira na neka otvorena pitanja kao što je balansiranje obnovljivih izvora energije i podele troškova“, rekao je Žiofre.

Dodao je da je EU u tom pogledu spremna da podeli znanje i iskustva sa Srbijom i istakao je da je EU od 2000. godine u energetiku Srbije uložila 800 miliona evra.

Žiofre je rekao da je gas važno tranziciono gorivo pre prelaska na obnovljive izvore energije, a da Srbija mora da završi razdvajanje delatnosti u energetskim kompanijama za šta je Vlada Srbije napravila akcioni plan.

Istakao je da je Nacionalni energetski i klimatski plan koji je Srbija usvojila ključan dokument za dekarbonizaciju i uvodjenje novih izvora energije.

Gasovod u Srbiji biće dužine 109 kilometara, a ukupna dužina dvosmernog gasovoda kroz obe države je 170 kilometara i projektovan je za kapacitet od 1,8 milijardi kubnih metara gasa godišnje.

Vrednost projekta je 85,5 miliona evra, od čega je 25 miliona kredit Evropske investicione banke (EIB), 49,6 miliona evra su bespovratna sredstva iz IPA fonda EU, a preostalih oko 11 miliona evra biće obezbedjeno iz budžeta Srbije i sredstava Srbijagasa.

Kako je predvidjeno projektom, novi gasovod će obezbediti dodatnih 80 odsto povećanja kapaciteta u odnosu na trenutne godišnje potrebe Srbije, što je oko 2,4 milijarde kubnih metara gasa godišnje.

Novi gasovod Niš-Sofija, zajedno sa novim gasovodom u izgradnji izmedju Grčke i Bugarske će diversifikovati izvore energije u Srbiji i regionu Zapadnog Balkana i proširiti izvore snabdevanja.

Tim projektom će, takodje, biti omogućen lakši pristup gasu onim mestima koja ga dosad nisu imala, Beloj Palanci, Pirotu i Dimitrovgradu.