Društvo

Preko 1300 košnica biće ugroženo ako nadležni ne reaguju

Foto/M.Veljković Deo parcele na kojima je planirana regionalna deponija

Foto/M.Veljković Deo parcele na kojima je planirana regionalna deponija

Povodom najave da će se graditi regionalna deponija između Kličevca i sela Kurjače,  pčelari Požarevca su o svom stavu još u julu mesecu obavestili nadležne organe u Gradu Požarevcu. Izgradnjom regionalne deponije  biće ugroženo više od 1300 košnica koje su u vreme bagremove paše postavljene na toj lokaciji.

Od jula Udruženje pčelara nije dobilo još uvek nikakav zvaničan odgovor, niti  poziv da se o ovoj temi razgovara, a javnost  još uvek ne zna gde će deponija graditi.

Predsednik Udruženja pčelara Požarevac Dejan Stefanović objašanjava da je lokalnoj samoupravi upućen Apel u vezi buduće regionalne deponije sa ciljem da se ukaže na značaj izgradnje regionalne deponije ali i da se prilikom izgradnje iste vodi računa o plodnoj zemlji i velikoj količini stabala bagrema koji se nalaze na lokaciji koja je pomenuta da će na njoj biti nova regionalna deponija.

Baner Boom93 iOS aplikacija za Vesti“Imamo potpuno razumevanje za potrebu izgradnje regionalne deponije i apsolutno nismo protiv iste, ali smatramo i dalje da za nju treba odabrati neko zakorovljeno strnište ili zemljište lošijeg kvaliteta i udaljeno što više od podzemnih i glavnih tokova reka kako ista ne bi uticala na biodiverzitet i ceo ekološki  sistem ovog područja. Mišljenja smo da još jednom nadležni i stručne službe treba da  provere utvrđenu lokaciju. Na naznačenom potezu ima veliki broj stabala bagrema, a kada se unište ovakvi eko sistemi sa starim bagremom koji daje najviše nektara teško će se više isti obnoviti u dužem vremenskom periodu.“ naglašava Stefanović.

Foto/M.Veljković Parcela na kojima je planirana regionalna deponija

On ukazuje na to da je na ovoj lokaciji  za vreme trajanja bagremove paše postavljeno više od 1300 košnica u preko 15 kamiona i stacionarnih pčelara koji ostavljaju pčele na zemlji.

Iz Udruženja apeluju na nadležne da još jednom razmotre molbu pčelara i drugih stanovnika koji žive u ovom području da se uz konsultaciju stručnih službi i specijalizovanih organizacija koje se bave proverom kvaliteta zemljišta razmotre sve druge moguće opcije za prostor nove regionalne deponije koja bi se pronašla u unutrašnosti  što dalje od reka i podzemnih vodotokova  u rupi između dva brda na našem području.

dejan stefanović
FotoTS /Dejan Stefanović predsednik Udruženja pčelara Požarevac

„Iz tih razloga naše udruženje će u skorije vreme preći sa reči na dela i potrudiće se da obezbedi veći broj sadnica i podeli svojim članovima kako bi isti na svojim parcelama ili u svom okruženju posadili medonosno bilje koje će biti na korist svih a ne samo pčelara. Potrudićemo se da u narednom periodu stupimo i sa organima Grada Požarevca i vidimo da li je moguće na nekim parcelama upravo zajedničkiom akcijom posaditi više vrsta medonosnog bilja.“

Saradnja sa Savezom pčelara Slovenije

Savez pčelara Slovenije takođe je pokrenuo akciju sadnje 2 miliona sadnica medonosnog bilja a pčelari Požarevca su pčelarima Slovenije dali apsolutnu podršku za sadnju i svoje zalaganje očuvanja čovekove okoline proširili i van granica Srbije. Projekat je dugoročan i u planu je da se narednih deset godina radi na obnovi biodiveziteta i danji medonosnih sadnica.

„Udruženje pčelara Požarevac kao najveće udruženje u Braničevskom i Podunavskom okrugu i jedno od najvećih udruženja pčelara u  Republici Srbiji,  svesno je značaja sadnje svih vrsta medonosnog bilja, koje će omogućiti i doprineti opstanku pčela i drugih insekata oprašivača, te ovim putem ukazujemo na važnost ovog projekta i našu spremnost na dalju saradnju pri realizaciji i ove i drugih zajedničkih akcija.“ kaže Stefanović.

Iz Udruženja Pčelara Požarevac navode da imaju u planu  da u narednom periodu stupe u kontakt  i sa organima Grada Požarevca i vide mogućnosti da se na još nekim parcelama upravo zajedničkom akcijom posadi više vrsta medonosnog bilja.