Društvo

Produženje porodiljskog ili “nikom ništa” – ministarstvo „razmatra predloge“

Foto: Pixabay ilustracija

Foto: Pixabay ilustracija

Iako je prvobitno rečeno da bi već u prvoj polovini godine majke koje rode prvo i drugo dete mogle da imaju pravo na porodiljsko odsustvo duže za tri, odnosno šest meseci, od toga u najavljenom periodu, po svemu sudeći – neće biti ništa.

„Radna grupa Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, koja je formirana radi izmena Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, razmatra sve prispele predloge i sugestije“, kratko su odgovorili u ovom ministarstvu na pitanje portala N1 da li će, i kada, biti usvojene izmene zakona koje će omogućiti produžetak porodiljskog bolovanja, ili se od te mere odustalo.

Duže porodiljsko odsustvo najavio je prvo predsednik Srbije Aleksandar Vučić dva dana pre Nove godine.

Odmah potom, 31. decembra, ministarka za brigu o porodici i demografiju Darija Kisić izjavila je za RTS da će se menjati zakon, po kome će porodiljsko odsustvo za prvo dete biti produženo sa 12 na 15, a za drugo na 18 meseci, što će u primeni biti već u prvoj polovini 2023.

Potom su Večernje novosti 3. februara objavile da će Predlog izmena Zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom koji predviđa da majke u Srbiji za prvo dete dobiju 15 meseci bolovanja, a za drugo 18, biti u skupštinskoj proceduri u junu, dok će se mera primenjivati u drugoj polovini godine.

Poslednja informacija, koja je portalu N1 saopštena u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju je upravo ova pomenuta s početka teksta – da „radna grupa ministarstva, koja je formirana radi izmena Zakona o finansijskoj podršci porodici sa decom, razmatra sve prispele predloge i sugestije“, bez preciziranja kada bi mogla da se očekuje konkretan predlog i primena u praksi.

Tatjana Macura, predsednica Udruženja „Mame su zakon“, za portal N1 ističe da treba praviti razliku između porodiljskog bolovanja i odsustva zbog nege deteta, koja zajedno traju godinu dana, a u javnosti se često podvode pod „porodiljsko odsustvo“.

„Ostalo je nejasno na šta je ministarka konkretno mislila – da li na produžetak porodiljskog bolovanja ili odsustva za negu deteta. Pravo i na jedno i na drugo imaju žene koje su sa poslodavcem sklopile ugovor o radu. Druge žene – one koje obavljaju samostalnu delatnost ili rade po fleksibilnim ugovorima, na neki drugi način imaju regulisano odsustvo sa posla kada rode dete“, kaže Tatjana Macura za portal N1.

Više informacija možete pročitati OVDE.