Društvo

Ranovac zaražen Afričkom kugom svinja, koje se mere zaštite sprovode?

Pixabay ilustracija

Pixabay ilustracija

Naselje Ranovac u opštini Petrovac na Mlavi proglašeno je zaraženim područjem od zarazne bolesti Afrička kuga svinja.

Rešenjem Uprave za veterinu, Područje poluprečnika najmanje 3 km oko žarišta zaraze u naseljenom mestu Ranovac, opština Petrovac na Mlavi, Braničevski upravni okrug, proglašava se zaraženim područjem od zarazne bolesti Afričke kuge svinja kod domaćih svinja .

Područje poluprečnika najmanje 10 km oko žarišta zaraze u naseljenom mestu Ranovac, opština Petrovac na Mlavi, Braničevski upravni okrug, proglašava se ugroženim od zarazne bolesti Afričke kuge svinja kod domaćih svinja i obuhvata naseljena mesta: Melnica, Кladurovo, Manastirica na teritoriji opštine Petrovac na Mlavi.

Baner Boom93 Android aplikacija

Takođe, Aljudovo i Кobilje na teritoriji opštine Malo Crniće, naseljeno mesto Кaona i Ravnište na teritoriji opštine Кučevo, kao i naseljena mesta Mustapić, Mala Bresnica, Mišljenovac, Lešnica, Sena, Turija, Кučevo, Cerovica i Кučajna koja su već bila proglašenim ugroženim područjem na teritoriji opštine Кučevo.

Naseljena mesta: Vuković i Srpce na teritoriji opštine Кučevo, koja se nalaze u području od 10 km oko žarišta zaraze u naseljenom mestu Ranovac, opština Petrovac na Mlavi, a koja su već proglašena zaraženim područjem, ostaju i dalje zaraženo područje i sprovode se mere u skladu sa donetim rešenjem.

U lovištu „Trest“ ustanovljenim na teritoriji opštine Petrovac na Mlavi, koje je već proglašeno inficiranim (zaraženim) područjem od zarazne bolesti afrička kuga svinja, sprovode se sve mere u skladu sa Naredbom o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja, pojave, otkrivanja, širenja, suzbijanja i iskorenjivanja zarazne bolesti Afričke kuge svinja (Pestis suum Africana) u Republiku Srbiju (Sl. glasnik RS br. 6/2019 i 58/2019) i posebnim propisom.

Koje se mere zaštite sprovede?

Na gazdinstvu gde je utvrđena afrička kuga svinja humano se ubijaju sve svinje i uklanjaju se leševi na lokaciu koju daje lokalni krizni centar opštine na kojoj se to dešava. Posebna ekipa regionalnog kriznog centra za brzo reagovanje po nalogu Uprave za veterinu radi eutanaziju tih životinja i dezinfekciju tog mesta, kao i sve opreme i svih mesta koji su učestvovali u sanaciji tog terena.

Kako je ranije za Boom93 rekla Milena Živojinović, veterinar epizotiolog Veterinarskog specijalističkog instituta Požarevac kaže da je najvažnije da ova bolest nije opasna za ljude i da se ne prenosi na čoveka.

Međutim, kako veterinar pojašnjava, ljudi su osnovni prenosioci ove bolesti, jer se bolest širi odećom, obućom i prevoznim sredstvima, koji nose na sebi ovaj virus i lako se prenosi na populaciju domaćih i divljih svinja.

„Zato je potrebno da držaoci svinja povedu računa o zoohigijenskim uslovima u kojima ih drže, da menjaju svoju odeću, obuću, postave dezobarijere ispred objekata, drže zatvorene svoje svinje i ne puštaju ih u kontakt sa drugim svinjama. Za ovu bolest još uvek ne postoji vakcina, a jedina mera je ubijanje svih zatečenih svinja na tom prostoru gde je detektovana bolest“, kaže Živojinović.