Društvo

Rekonstrukcija Muzeja kulturne istorije u toku: Nakon više decenija dobiće svoju namenu

FOTO: Boom93/N.Stojićević

FOTO: Boom93/N.Stojićević

Radovi na rekonstrukciji Muzeja kulturne istorije nakon treće javne nabavke koja bila uspešna počeli su nedavno. Vrednost radova je 22 miliona dinara, a prema rečima gradonačelnika u planu je da objekat i radovi na njemu budu završeni do kraja juna.

„Objekat je nazvan Muzejom kulturne istorije i ta namena mu je data još pre više od 30 godina, ali i posle te namene ovo nije postao muzejski prostor. Cilj nam je da nakon završetka projekta ovo postane muzejski prostor, da izložba i postavka na ovom prostoru oslikava porodicu iz 19. veka, tipičnu požarevačku porodicu, ali sa posebnom pažnjom i osvrt na dinastiju Obrenović“, naveo je Pavlović.

Projektom je predviđena rekonstrukcija suterenskog, prizemnog dela i potkrovlja, osim jednog dela objekta koji će zahtevati novi projekat i nova ulaganja.

„To je plava soba u ovoj zgradi za koju izrađujemo konzervatorski projekat gde ćemo kasnije uraditi i restauraciju freski koje se nalaze na plafonu, jer to ne predstavlja grube radove koji se trenutno izvode. Nakon toga nas očekuje i konzervacija nameštaja iz tog perioda, a zadatak Narodnog muzeja je da kasnije ovde urede izložbeni prostor i da konačno nakon više decenija ovaj objekat dobije svoju namenu“.

FOTO: Boom93/N.Stojićević

Pavlović je dodao da je ovo objekat pod zaštitom koji predstavlja kulturno dobro i da grad ima obavezu da ga sačuva od zuba vremena, jer predstavlja istoriju Požarevca iz doba 19. veka.

Bojković: Muzej jedan od načina da se grad oduži dinastiji Obrenović

Prema rečima direktora narodnog muzeja dr Gordana Bojkovića, objekat je veoma značajan za prošlost grada, jer govori o kulturi koja se izgrađivala od 19. veka.

„Pokušaćemo da pokažemo kako su ljudi u tom prelomnomn trenutku za nastanak varoši živeli i koje su razlike života stanovnika u takvim naseljima i naseljima kakvo postoji u etno selu Tulba. Imaćemo jedan lep pregled istorije života. Kada tome dodate kuću Dobrnjac gde se čuva život u našim kućama krajem 18. i početkom 19. veka imaćete jedno putovanje kroz istoriju ljudskog života u trajanju od 80 godina“, rekao je Bojković.

FOTO: Boom93/N.Stojićević

Dodao je da će pokušati da osvetle i jedan mali deo dinastije Obrenovića koja je veoma značajna za prošlost grada i u čije doba je Požarevac postigao najveći razvoj.

„Nažalost ta dinastija koja je stvorila Srbiju nije dovoljno zastupljena i vrlo malo je sačuvano od nje. Ovo je jedan način da se Požarevac toj dinastiji oduži“.

Restauracija ovog objekta kako je naveo direktor Narodnog muzeja počela mnogo ranije zahvaljujući predusetljivosti grada i time što su izašli u susret ponovljenim apelima, jer je krov potpuno propao tako da je pre svega on restauriran kako bi se zaustavilo prokišnjavanje.

„Sada idemo u sređivanje čitave zgrade, u skladu s tim što bude urađeno možda bude iznova rađen krov, ali je bitno da se razume da je to bilo interventno delovanje, jer se u unutrašnjosti ove zgrade nalazi jedna fantastična i vrlo retka plafonska freska, četiri godišnja doba. Ona je oštećena u bordurama, same slike nisu još uvek oštećene, a to je posledica prokišnjavanja krova koje je bilo višegodišnje i morali smo da preduzmemo nešto kako bi zaustavili makar prokišnjavanje“.

FOTO: Boom93/N.Stojićević

Trenutno se radi na pronalaženju najpogodnijeg izvođača za izradu projekta za potpunu restauraciju predmeta i zidova.

Pokrenuta je i procedura od strane Zavoda za zaštitu spomenika kako bi ovaj objekat postao spomenik pod zaštitom Republike Srbije.

U podrumskom prostoru jedan deo će u prvom trenutku biti iskorišćen kao depo, jer se tu materijal može bezbedno čuvati, a kasnije će biti postavljene i odgovarajuće izložbene postavke.

FOTO: Boom93/N.Stojićević

Podsetimo, do gubitka upotrebne funkcije i nastanka teških oštećenja muzeja kulturne istorije objekta došlo je iz nekoliko razloga, između ostalog, zbog prirodne dotrajalosti materijala, spoljne sredine, nestručno i neblagovremeno izvedenih intervencija na objektu. Oštećenja se u svom najvećem stepenu prvenstveno uočavaju kod narušene noseće strukture krovne konstrukcije. Posebno velike štete, registrovane su u enterijeru objekta nastale kao posledica obilnog prokišnjavanja i natapanja vodom. U nekadašnjem centralnom salonu, umetnički posebno oslikani plafoni, danas su skoro uništeni.