Društvo

RFZO upozorio da se veće količine lekova ne iznose iz zemlje: Da li ima paracetamola i brufena u apotekama

FOTO: Ilustracija/Pixabay

FOTO: Ilustracija/Pixabay

U Srbiji je povećana potražnja za lekovima koji se ne izdaju na recept, posebno za paracetamolom i brufenom, kaže predsednik Saveza privatnih apotekara Srbije Dragutin Rajevac. Inače je svake zime veća potražnja za tim medikamentima, ali je sada situacija malo drugačija jer je nestašica lekova u celoj Evropi, a najavljuje se i dodatna kriza na jesen, te je to dodatno uplašilo građane da prave zalihe.

Paracetamol i brufen su lekovi koji se mogu kupiti u slobodnoj prodaji i koriste se za ublažavanje bolova, jer ih većina građana u Srbiji koristi kao „lek za sve“. Ono što je nekada bio aspirin, danas je paracetamol, kažu apotekari.

Iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje kažu da građani ne treba da strahuju, da je tržište lekova u Srbiji stabilno, ali su apelovali da se ne iznose iz zemlje velike količine lekova koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta.

Iz Apotekarske ustanove Požarevac naglašavaju da građani ne kupuju ove lekove u većim količinama i da se može desiti da veću količinu kupuju oni koji žive u inostranstvu, ali da su i takve situacije retke.

“Oni i sami znaju koliko toga mogu da ponesu i iznesu iz zemlje što se tiče lekova. Mi za sada nismo primetili da naši sugrađani kupuju u većim količinama lekovi koji ne idu na recept, a pre svega se to odnosi na brufen I paracetamol koji se u ovom period najčeđće koriste za snižavanje visokih temperatura”, navodi Jasmina Milovanović iz Apotekarske ustanove.

Kako dodaje, dešavalo se da brufen sirup bude u deficit, ali uvek postoje alternative koje mogu da budu zamena.

“Problem je jedno vreme bio sa sirupom brufena, dok ostale oblike u vidu tablet i praškova imamo. Međutim, uvek deficit proizvoda jednog proizvođača može da se premosti proizvodima drugih proizvođača, tako da je tržište relativno stabilno”, zaključila je ona.

Prema informacijama koje je Boom93 dobio u nekoliko privatnih apoteka u gradu, povećana je potražnja za lekovima koji snižavaju povišenu telesnu temperature I proizvodima za grip što i jeste karakteristično za ovaj period godine.

Kako nam je rečeno, pojedini građani kupuju paracetamol u malo većim količinama, ali su to pojedinačni slučajevi.

Podsetimo, direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić nedavno je izjavila da je tržište lekova u Srbiji stabilno i da građani ne treba da strahuju od nestašice. Ona je apelovala da se ne iznose iz zemlje velike količine lekova koji se mogu nabaviti bez lekarskog recepta, kao što su paracetamol i brufen.

Cela Evropa, ali i svet suočavaju se sa nestašicom pojedinih vrsta medikamenata. Direktorka RFZO kaže da je Srbija preduzela nekoliko važnih koraka kako do nestašice ne bi došlo, a jedna od mera je povećanje sirovina za lekove koji se proizvode u Srbiji.