Društvo

Roditelji pozajmljuju novac da bi dali detetu za izlazak

FOTO:Ilustracija/Pixabay

FOTO:Ilustracija/Pixabay

Roditelji stručnjake pitaju kako da postave granice, pošto su zbunjeni brzim promenama i sistemom vrednosti koji se menja preko noći, kaže za RTS psihološkinja Milena Oparnica.

Ističe da su zbunjena i deca, koja žive u zatečenom svetu, i da im je mnogo teže nego prethodnim generacijama.

Oparnica je rekla da, kada je reč o davanju novca za izlaske svojoj deci, najteže na kraj izlaze roditelji koji su previše zaštitnički nastrojeni u svom stilu vaspitavanja i koji po svaku cenu žele da zaštite dete time da ne oseti neprijatna osećanja odbacivanja. Objasnila je da oni, na određen način, preuzimaju odgovornost za osećanja svog deteta i da, imali, nemali, po svaku cenu obezbeđuju deci novac.

„U praksi, čak i pozajmljuju da bi dete izašlo. Кada kažem dete, ja zaista ne mislim na decu u ranoj fazi adolescencije, 13, 14 i 15 godina, mada ima i slučajeva da i oni idu u noćne klubove i na splavove. To je već nešto drugo. Roditelji zaista dolaze u situaciju da pozajmljuju, a sve više traže pomoć stručnjaka“, navela je Oparnica.

Dodala je da roditelji stručnjake pitaju kako da postave granice, pošto su zbunjeni brzim promenama i sistemom vrednosti koji se menja preko noći.

„I ne mogu da se samoodrede u ulozi roditelja, a ne pomažu deci, zato što svi znamo, narativ je poznat od davnina, da je u tinejdžerskoj prirodi da se bune. Oni moraju da se bune“, naglasila je Oparnica.

Istakla je da roditelji koji su „vojskovođe“ odseku dečje potrebe i ukinu svaku mogućnost pregovaranja.

„Ono što je najbolje, to je i najteže, i to traži vežbu i praksu – pregovaranje i dobitnička saradnja. Šta to znači? Da promislimo kao roditelji, jer to se uči, da između onoga kad je dete zahtevalo nešto i naše reakcije, kada kažemo da ili ne, postoji period refleksije, gde se mi trudimo da uđemo u potrebe deteta, da ga razumemo, da ga ne odsečemo i da ne kažemo ‘da’, već da se povežemo sa potrebama“, navela je Oparnica.

Objasnila je da tim povezivanjem tinejdžer dobija potvrdu da ga roditelj razume, ali da mu postavlja granice, kao i da je osnovno pravilo – „ni previše stegnuto, ni previše lagano“.

Više informacija možete pročitati OVDE.