Društvo

Ružić: Više od 14 miliona evra za naučnoistraživačke institute

(BETAPHOTO/EU info/EMIL VAS/DS)

(BETAPHOTO/EU info/EMIL VAS/DS)

Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Branko Ružić i predstavnici šest naučnoistraživačkih instituta potpisali su Memorandum o razumevanju u cilju pružanja podrške procesu transformacije instituta koji obavljaju naučnoistraživačku delatnost. Za te namene opredeljeno je više od 14 miliona evra kroz Projekat akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Srbiji, koji se realizuje kroz partnerstvo sa Svetskom bankom i Evropskom unijom, navodi se na sajtu Vlade Srbije.

Ružić je rekao da resorno ministarstvo snažno podržava izvrsnost u nauci i posvećeno je dugoročnom obezbeđivanju kvaliteta naučnoistraživačkog rada, dodavši da je Vlada zajedno sa naučnom zajednicom ušla u reformske procese u sistemu nauke i naučnoistraživačke organizacije.

Prema njegovim rečima, te promene idu u tri smera – promenjen je način finansiranja rada naučnika i naučnoistraživačkih organizacija, odnosno uspostavljen je institucionalni način finansiranja nauke.

On je naveo da država obezbeđuje novac za plate za više od 4.000 naučnika, kao i sredstva za realizaciju naučnoistraživačkog rada, uz napomenu da su formirani Fond za nauku i Fond za inovacionu delatnost, iz kojih se finansiraju naučna istraživanja. Direktor Projekta akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Srbiji (SAIGE) Viktor Nedović naglasio je da je sada momenat za konkretne aktivnosti i transformaciju, i ukazao na podršku Svetske banke i programa IPA 2019.

“Ovo je pilot grupa instituta i već u januaru krećemo sa sledećom grupom instituta. Ovaj projekat ima u planu da podrži transformaciju još šest instituta”, rekao je Nedović.

Direktorka Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Jelena Begović ocenila je da je ovaj projekat bitan za široku naučnu zajednicu Srbije, a ne samo za institute.

“Ovi projekti nisu laki ni za ljude koji učestvuju u njima jer zahtevaju promene u načinu razmišljanja i funkcionisanja, ali to je jedini način da uhvatimo korak sa savremenom tehnologijom i naukom”, rekla je Begović.

Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja je 2020. godine sprovelo proces vrednovanja instituta koji obavljaju naučnoistraživačku delatnost na osnovu upitnika u kome su instituti procenili trenutno stanje.

Instituti su se izjasnili i o tome da li žele da na dobrovoljnoj osnovi nastave dalje učešće u procesu koji podrazumeva spoljnu međunarodnu ekspertsku procenu i pripremu plana transformacije.

Nakon toga, usledila je selekcija i odabrana je prva grupa od šest instituta koja je nastavila učešće u daljem procesu.